Pawlak chce zmienić podstawę programową. Chodzi o tragiczne losy dzieci podczas wojny
- Tragiczne losy najmłodszych pokoleń Polaków mają szczególny wymiar - wskazuje rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Zaapelował do ministra edukacji Przemysława Czarnka o wprowadzeni do podstawy programowej problematyki martyrologii polskich dzieci w okresie II wojny światowej.
26.07.2021 17:11
Jak przekonuje w swoim wniosku rzecznik praw dziecka, losy najmłodszych Polaków podczas II wojny światowej "ukazują bezmiar okrucieństwa zbrodni niemieckich i sowieckich dokonywanych na całkowicie bezbronnych ofiarach".
Jego apel jest odpowiedzią na prośby Ireneusza Maja, pełniącego obowiązki dyrektora nowo powstającego Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu.
Będą zmiany w podstawach nauczania?
Dyrektor muzeum i rzecznik praw dziecka wskazują, że w podstawie nauczania w szkołach podstawowych i średnich powinny znaleźć się takie zagadnienia, jak: losy najmłodszych ofiar ludobójczej polityki III Rzeszy, gehenna dzieci na terenach Polski okupowanej przez ZSRR, powojenne losy sierot wojennych i dzieci Żołnierzy Wyklętych, bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego.
Zobacz też: Unijne środki dla Polski opóźnione? Wiceminister Buda tłumaczy: to pokłosie tego, co działo się w Senacie
Wnioskodawcy argumentują, że nowe Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu powinno być obok Muzeum Powstania Warszawskiego czy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu jednym z przykładów, na których można podczas lekcji "wyjaśnić i omówić sposoby upamiętnienia zbrodni obu okupantów oraz heroizmu Polaków".
Nowe Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu
Zdaniem Pawlaka i Maja, łódzkie muzeum ma stać się "najnowocześniejszą w Polsce, multimedialną placówką muzealno-edukacyjną, w której dzieci i młodzież będą mogły zapoznać się z najbardziej tragicznymi wydarzeniami naszej historii, a nauczyciele znajdą wsparcie eksperckie i materiały edukacyjne dotyczące wojennych i powojennych losów naszych najmłodszych obywateli".
Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu powstaje w Łodzi, gdzie w latach 1942-45 działał niemiecki nazistowski obóz dla dzieci polskich. Inicjatorem powstania muzeum jest Rzecznik Praw Dziecka, a jego budowę finansuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Inicjatywę powstania muzeum poparł także prezydent Andrzej Duda.