"Pawiak" - muzem szczególne
Nie mamy placówki muzealnej o randze europejskiej, która pokazywałaby w pełni to, co przeszli Polacy podczas II wojny światowej - powiedział w środę Andrzej Przewoźnik z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
30.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Na konferencji "Muzeum Więzienia - szczególnym miejscem pamięci narodowej" przypomniano historię warszawskiego "Pawiaka" i rolę w dziejach polskiej martyrologii, w latach walki z zaborcą rosyjskim i niemieckim okupantem. Zaprezentowano też koncepcje zmian, mające na celu podniesienie rangi tej placówki.
_ Takie muzeum - miejsce pamięci ma do spełnienia szczególną rolę. Powinno upamiętniać nie tylko martyrologię, ale pokazywać na szerokim tle losy Polaków w latach II wojny światowej, znaczenie tej wojny w historii XX wieku, zbrodnie nazizmu_ - powiedział Przewoźnik.
Według niego, służyć temu będzie zmiana koncepcji dotychczasowej ekspozycji - odejścia od wąskiej historii samego "Pawiaka" do szerszego pokazania wojny, okupacji, podziemia, walki, cierpienia.
W środę pokazano pierwszy fragment nowej ekspozycji, obejmujący wprowadzenie do tematyki okupacyjnej: polskie plakaty z września 1939, mapę z podpisem Stalina - załącznik do Paktu Ribbentrop-Mołotow o podziale Polski, zdjęcia z obrony Warszawy, pierwsze represyjne zarządzenia niemieckich władz okupacyjnych. (mk)