Paweł Kurtyka nowym szefem rady nadzorczej Agencji Mienia Wojskowego
• Syn prezesa IPN Janusza Kurtyki, który zginął w katastrofie smoleńskiej
• To kolejna bardzo młoda osoba w szeregach nowego rządu
• Kurtyka ma 25 lat
• Media wytykają mu brak doświadczenia
• Założył m.in. Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej
• Rzecznik: zasady powoływania szefa rady określają przepisy
8 grudnia minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odwołał Radę Nadzorczą Agencji Mienia Wojskowego i powołał nową. W jej skład wszedł między innymi Paweł Kurtyka, który został przewodniczącym rady nadzorczej.
Kandydatura 25-latka wzbudza kontrowersje. Jej przeciwnicy wytykają Kurtyce wiek i podkreślają, że nie ma on doświadczenia niezbędnego przy obejmowanym stanowisku.
Kurtyka zasłynął przede wszystkim działalnością na rzecz propagowania historii - założył Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej. Jego członkowie angażowali się m.in. w strajk w obronie nauki historii w szkołach średnich; od lat organizują obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego czy Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
I choć 25-latek posiada dyplom magistra historii Uniwersytetu Jagielońskiego oraz ukończył inżynierię architektoniczną na Politechnice Krakowskiej, to jednak na takie stanowisko zwykle powoływało się osoby z doświadczeniem. Dlaczego zatem właśnie on dostał szansę objęcia tak ważnej funkcji?
"Zasady określają przepisy"
Małgorzata Weber, rzeczniczka Agencji Mienia Wojskowego, w odpowiedzi na to pytanie oznajmiła w komentarzu przesłanym Wirtualnej Polsce, że zasady powoływania Przewodniczącego i pozostałych członków Rady Nadzorczej Agencji Mienia Wojskowego określają przepisy ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. poz. 1322).
Jak wyjaśniła Weber, zgodnie z art. 19 ust.1 przywołanej ustawy Rada Nadzorcza Agencji Mienia Wojskowego składa się z 7 członków powoływanych przez Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem właściwym do spraw Skarbu Państwa.
"Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o Agencji Mienia Wojskowego w skład Rady Nadzorczej wchodzi czterech przedstawicieli Ministra Obrony Narodowej oraz po jednym przedstawicielu ministra właściwego ds. Skarbu Państwa, ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Obowiązujące regulacje prawne nie określają kwalifikacji, które powinny spełniać osoby powoływane do składu Rady Nadzorczej Agencji Mienia Wojskowego" - głosi komunikat.
Portal natemat.pl sugeruje tymczasem, że na karierze Kurtyki zaważyła znajomość z Antonim Macierewiczem. W 2011 roku brał on udział w amerykańskim wyjeździe Macierewicza i Anny Fotygi w sprawie Smoleńska. "Nominację na przewodniczącego RN AMW Kurtyka zawdzięcza właśnie ministrowi obrony" - pisze portal.
Kolejna wpadka Macierewicza?
Pod koniec listopada doradcą ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza został 20-letni student Edmund Janniger. Wcześniej był jego asystentem, a potem - wiceszefem jego biura poselskiego i sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 10, z którego Macierewicz startował do Sejmu.
20-latek miał pracować w biurze prasowym MON i zajmować się kontaktami z zagranicznymi mediami. Stanowisko sprawował jednak zaledwie dwa tygodnie. Przestał pełnić funkcję doradcy Macierewicza 1 grudnia.