Trwa ładowanie...
d18dlu4

Paweł Kukiz napisał list otwarty do premiera Walonii Paula Magnette. "Dziękuję w imieniu milionów Polaków!"

• Paweł Kukiz napisał list otwarty do premiera Walonii Paula Magnette • Lider Kukiz'15 dziękuje w nim za mądrą i niezłomną postawę w sprawie umowy CETA • Dziękuję Panu w imieniu milionów Polaków - rolników, konsumentów i przedsiębiorców. Nie dajcie się zastraszyć - jesteśmy z Wami! Potępiamy tych, którzy próbują wywrzeć nacisk na zmianę decyzji demokratycznie wybranych przedstawicieli Walonii - czytamy w liście, do którego treści jako pierwsza dotarła Wirtualna Polska
Share
Paweł Kukiz napisał list otwarty do premiera Walonii Paula Magnette. "Dziękuję w imieniu milionów Polaków!"
Źródło: newspix.pl, Fot: MACIEJ GOCLON
d18dlu4

Zobacz również: Piotr Apel: zgoda na CETA zakrawa na zdradę stanu

Walonia jest francuskojęzycznym regionem Belgii, który jako jedyny w Unii Europejskiej nie zgodził się do tej pory na podpisanie umowy o wolnym handlu pomiędzy Kanadą, a Wspólnotą. Sprzeciw tego liczącego nieco ponad 3 mln mieszkańców regionu sprawił, że podpisanie CETA wisi na włosku.

Rząd federalny Belgii potrzebuje bowiem zgody wszystkich regionów i wspólnot językowych kraju, by podpisać porozumienie. Z kolei państwa UE muszą jednomyślnie dać zgodę na zawarcie przez Unię porozumienia z Kanadą.

d18dlu4

Czytaj także: Czwartkowy szczyt Unia Europejska-Kanada odwołany

W negocjacje ze stawiającym opór regionem Belgii zaangażował się nawet szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. O tym jak trudne są to rozmowy mogą świadczyć ostre słowa premiera Walonii Paula Magnette, który zagroził nawet, że jeżeli usłyszy kolejne ultimatum, to zerwie rozmowy. Presja jest na tyle duża, że pojawiły się poważne oskarżenia pod adresem unijnych polityków, którzy mają szantażować Walonię odebraniem funduszy i izolacją. Pomimo tego do tej pory nie udało im się zmusić tamtejszych polityków do zmiany decyzji i podpisania kompromisu.

Wsparcie i list otwarty Pawła Kukiza

Nieprzejednane stanowisko Walonii w sprawie CETA sprawiło, że swoje wsparcie w liście otwartym do premiera Paula Magnette postanowił wyrazić Paweł Kukiz, którego ruch od dłuższego czasu prowadzi kampanię przeciw podpisaniu umowy handlowej UE z Kanadą.

d18dlu4

Wirtualna Polska dotarła do niego jako pierwsza. Oto jego pełna treść:

"Szanowny Panie Premierze!

W imieniu ruchu obywatelskiego Kukiz'15, trzeciej siły politycznej w Polsce, składam na Pana ręce wyrazy szacunku i serdeczne podziękowania dla obywateli Walonii za mądrą i niezłomną postawę w sprawie umowy CETA.

Dziękuję Panu w imieniu milionów Polaków - rolników, konsumentów i przedsiębiorców. Wasza postawa jest najlepszym przykładem działania na rzecz takiej Unii Europejskiej, którą chcielibyśmy wspólnie tworzyć. Jest ona szczególnie imponująca w obliczu nacisku międzynarodowych korporacji oraz eurokratów z Brukseli.

d18dlu4

Nigdy nie zapomnimy, że to Walonia stanęła w obronie Europy i Polski, sprzeciwiając się przyjęciu szkodliwej gospodarczo i niedemokratycznie procedowanej umowy CETA. W polskim przypadku dodatkowo rząd i partie polityczne wyrażały poparcie dla tej umowy na podstawie zafałszowanego tłumaczenia jej tekstu, które skandalicznie przeinaczało treść przepisów dotyczących produktów biotechnologicznych. Przeciw umowie protestowały jednak w Polsce liczne środowiska obywatelskie, łącznie z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność".

Parlamentarzyści Walonii spełnili też oczekiwania milionów Europejczyków w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej protestujących przeciwko tajnie negocjowanej umowie. Pana stanowisko przywraca wiarę w Europę. Mamy nadzieję, że z takimi partnerami jak Pan będziemy w stanie przywrócić obywatelom demokratyczną kontrolę nad władzami Unii Europejskiej.

Gratulujemy odwagi i niezłomności! Nie dajcie się zastraszyć - jesteśmy z Wami! Potępiamy tych, którzy próbują wywrzeć nacisk na zmianę decyzji demokratycznie wybranych przedstawicieli Walonii".

 (fot. WP)
Źródło: (fot. WP)
d18dlu4

Podziel się opinią

Share
d18dlu4
d18dlu4
Więcej tematów