Trwa ładowanie...

Paszporty covidowe w kościołach? Rzecznik KEP komentuje

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski o. Leszek Gęsiak wypowiedział się na temat nowych obostrzeń w kościołach. Od 1 grudnia obowiązuje w nich limit 50 proc. obłożenia. - Tutaj jest problem, czy weryfikować paszporty covidowe, czy nie weryfikować? - zastanawiał się w czwartek duchowny podczas rozmowy z dziennikarzami.

Paszporty covidowe w kościołach? Rzecznik KEP komentuje Paszporty covidowe w kościołach? Rzecznik KEP komentuje Źródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
d2spizt
d2spizt

O nowych restrykcjach pandemicznych o. Leszek Gęsiak mówił w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, gdzie spotkał się w czwartek z dziennikarzami. Odniósł się m.in. do wprowadzonego w kościołach limitu 50 proc. obłożenia. - Od półtora roku zadajemy sobie to pytanie, jak to weryfikować - odparł rzecznik KEP.

- Wiemy, jakie są zalecenia i regulacje prawne. W rozporządzeniu jest informacja, że powinna się znaleźć na drzwiach liczba osób, które mogą wejść równocześnie do świątyni, aczkolwiek wiemy, że ona nie dotyczy osób zaszczepionych. Tutaj jest problem, czy weryfikować paszporty covidowe, czy nie weryfikować? Mamy dokładnie taką samą sytuację w galeriach handlowych, kinach i wszędzie - tłumaczył o. Gęsiak

Zaznaczył, że "kościół jest budynkiem, tak jak wiele innych, do którego wiele osób może wejść". - Nie ma takich wprost weryfikacji czy ustaleń, które pozwalałyby na weryfikowanie tych paszportów covidowych. Przepis jest przepisem, natomiast jak zawsze trzeba się odwołać do odpowiedzialności i pomysłowości proboszczów, bo wiemy, że różne metody były stosowane w różnych miejscach - oznajmił duchowny.

Jak wyjaśnił, obecnie nie ma "jednolitych wytycznych (...), jakichś nowych w stosunku do tego, które mamy z poprzedniego roku".

d2spizt

Zobacz też: Kontrowersyjna ustawa. "PiS strzela sobie w stopę"

Koronawirus w Polsce. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia

W czwartek resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby w Polsce zdiagnozowano 27 356 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 502 osoby zmarły.

Nowe potwierdzone przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (4048), śląskiego (3627), wielkopolskiego (2539), dolnośląskiego (2345), małopolskiego (2327), kujawsko-pomorskiego (1726), łódzkiego (1666), pomorskiego (1660), zachodniopomorskiego (1403), podkarpackiego (1060), opolskiego (962), warmińsko-mazurskiego (926), lubelskiego (925), lubuskiego (747), świętokrzyskiego (638), podlaskiego (567).

d2spizt

Podkreślono, że 190 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 171 osób, natomiast z powodu współistnienia tej choroby z innymi zmarło 331 osób. Od wybuchu epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się 3 596 491 osób. W sumie zmarło 84 656 chorych pacjentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2spizt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2spizt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj