Paszporty covidowe. Jest "plan B" w razie nieudanych negocjacji
W czwartek odbywa się kolejna runda rokowań pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą UE a Komisją Europejską ws. tzw. paszportów covidowych, które mają ułatwić osobom zaszczepionym przemieszczanie się na terenie UE. Jak się okazuje, w razie niepowodzenia rozmów tych trzech instytucji, brany pod uwagę jest plan "B".
Paszporty covidowe mają ułatwić osobom zaszczepionym poruszanie się po Unii Europejskiej. Cyfrowy lub papierowy certyfikat ma m.in. zwalniać z kwarantanny, samoizolacji czy też nakazu wykonania testu na COVID-19 przy przekraczaniu granicy. W czwartek rozpoczęła się już czwarta runda rokowań pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą UE a Komisją Europejską w tej sprawie.
Jak podaje RMF FM, Rada UE - a dokładniej niektóre państwa - wyszła z inicjatywą tzw. "planu B", jeżeli dzisiejsze rokowania zakończą się fiaskiem. Poszczególne kraje dają do zrozumienia, że w przypadku gdy Parlament Europejski nie wykaże odpowiedniej elastyczności, certyfikaty zostaną wprowadzone na podstawie zaleceń, a nie unijnego rozporządzenia - czyli z pominięciem stanowiska europarlamentu.
Paszporty covidowe. Spór PE, Rady UE i KE
Radiostacja podkreśla, że takie rozwiązanie jest mniej skuteczne, ponieważ nie ma umocowania prawnego. Jak wynika z rozmowy RMF FM z jednym z dyplomatów, taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny w przypadku nieudanych negocjacji.
- Zniecierpliwienie w krajach UE jest już bardzo duże i nie ma chęci na kolejne ustępstwa wobec PE - powiedział rozmówca radia. - Berlin od początku wolał, aby wprowadzono certyfikaty poprzez mniej zobowiązujące zalecenia - twierdzi źródło dziennikarki RMF. To oznacza, że PE niechętnie pójdzie na ustępstwa, ponieważ w przypadku fiaska negocjacyjnego, kraje te (m.in. Niemcy) zrealizują swoje zamiary.
Paszporty covidowe. Jest "plan B" w razie porażki negocjacji
Jeszcze innym rozwiązaniem, które brane jest wstępnie pod uwagę, jest przyjęcie paszportów covidowych przez zgodę przywódców unijnych, zapisaną we wnioskach ze szczytu UE. Ten ma odbyć się w dniach 24-25 maja. Inną opcją także jest kolejna runda negocjacji, już po szczycie.
Paszporty covidowe w Unii Europejskiej
Przedmiotem sporu europarlamentu, Rady UE i KE są dwie główne sprawy: cena testów na COVID-19 i restrykcji. Parlament Europejski postuluje, aby testy na koronawirusa były za darmo, tak jak szczepionki. Chodzi o brak dyskryminacji osób, które nie przyjmą szczepionki - zastrzega PE. Paszporty covidowe mają zawierać informację o zaszczepieniu, negatywnym wyniku testu lub ozdrowieniu z choroby.
Jaka jest przyszłość Morawieckiego? Cimoszewicz przewiduje co czeka szefa rządu
Źródło: RMF FM
Przeczytaj także: