ŚwiatPaszport covidowy kością niezgody w UE. Rozmowy zakończone fiaskiem. Co dalej?

Paszport covidowy kością niezgody w UE. Rozmowy zakończone fiaskiem. Co dalej?

Trwają rozmowy w Brukseli ws. tzw. paszportów covidowych, jednak pojawiają się informacje, że negocjacje do tej pory nie doprowadziły do porozumienia. Spornych kwestii jest kilka.

Rozmowy w Brukseli ws. paszportów covidowych. Fiasko negocjacji
Rozmowy w Brukseli ws. paszportów covidowych. Fiasko negocjacji
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Kołodziejczyk

O sprawie informuje RMF FM. Chodzi o negocjacje prowadzone między Parlamentem Europejskim, Radą UE i Komisją Europejską. Instytucje muszą dojść do porozumienia ws. tzw. paszportów (certyfikatów) covidowych. Jest to niezbędne, by w życie weszło unijne rozporządzenie.

W Brukseli odbyła się trzecia runda rozmów. Jak podaje stacja, negocjacje zakończyły się fiaskiem po ponad 5 godzinach. Na czwartek zaplanowano kolejne, czwarte już spotkanie. Jeden z unijnych dyplomatów w rozmowie z RMF FM ocenił, że "będą to rokowania ostatniej szansy".

Warto przypomnieć, że Komisja Europejska wyznaczyła datę 21 czerwca jako termin wdrożenia w życie certyfikatów. Możliwe jest również przyjęcie rozporządzenia z pominięciem Parlamentu Europejskiego.

RMF FM podaje, że PE nie chce odpuścić w dwóch kwestiach. Według instytucji, testy na koronawirusa powinny być za darmo (podobnie jak szczepionki). PE podkreśla również, że jeśli system certyfikatów wejdzie w życie, kraje UE nie będą mogły wprowadzać restrykcji epidemicznych (np. kwarantanny).

W ramach ostatnich negocjacji Komisja Europejska miała zaproponować m.in. zapis o dofinansowaniu testów genetycznych. KE wskazała również, że testy powinny być za darmo dla określonej grupy społecznej np. pracowników transgranicznych. To jednak nie przekonało PE.

Leszek Miller zrecenzował nowy Polski Ład. Jedna rzecz mu się szczególnie nie podoba

Paszport covidowy jeszcze w maju. Niedzielski zabrał głos

Unijny certyfikat ma być jednolitym dokumentem obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Otrzymają go bezpłatnie osoby, które zaszczepiły się na COVID-19, uzyskały negatywny wynik testu lub są ozdrowieńcami.

W założeniu certyfikat będzie spełniał głównie rolę międzynarodową, bo na poziomie państwowym poszczególne kraje już uruchamiają podobne dokumenty, uprawniające do korzystania z różnych form życia publicznego. Więcej o tym przeczytacie w materiale reportera WP Adriana Bąka.

- Za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu przygotowanego przez Komisję Europejską - poinformował niedawno szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do kwestii tzw. paszportów covidowych. Ma to nastąpić - według jego zapowiedzi - 20 maja.

Źródło: RMF FM

Źródło artykułu:WP Wiadomości
koronawirusunia europejskaszczepionka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (366)