Trwa ładowanie...

Paszport covidowy jeszcze w maju. Niedzielski o szczegółach

Koronawirus wciąż nie odpuszcza. Nowe przypadki COVID-19 diagnozowane są nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Komisja Europejska przygotowuje specjalny system. Chodzi o tzw. paszporty covidowe. Adam Niedzielski przekazał, że nasz kraj dołączy do niego najprawdopodobniej 20 maja. Będzie to wcześniej, niż planowano.

Share
Adam Niedzielski o paszportach covidowych
Adam Niedzielski o paszportach covidowych Źródło: East News, fot: Grzegorz Bukala
d2nej3x

Minister zdrowia na antenie Radia ZET odniósł się do tematu paszportów covidowych i ich testowania w Polsce. Niedzielski przekazał, że była deklaracja z KE, że rozpoczniemy 25 maja.

Paszporty covidowe. Adam Niedzielski o testach w Polsce

"Ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską" - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Polityk wyraził nadzieję, że po pierwszych testach po 20 maja "będziemy wiedzieli, jak wygląda sytuacja". Adam Niedzielski zaznaczył również, że najpierw musi się pojawić odpowiednie rozporządzenie ze strony KE, zanim decyzje ws. paszportów covidowych zostaną podjęte w naszym kraju.

d2nej3x

Przypomnijmy, że tzw. paszporty covidowe mają być dokumentem w wersji cyfrowej i papierowej. Będzie on zawierać świadectwo szczepienia, przebycia koronawirusa lub negatywnego wyniku testu na COVID-19. KE chce, aby testowanie tego systemu zakończyło się jeszcze w maju, tak aby wystartować z nim 21 czerwca.

Zobacz też: "My z covidowego". Niezwykły projekt z Kędzierzyna-Koźla

Szczepienia na COVID-19 w Polsce

Adam Niedzielski na antenie Radia ZET został zapytany również o to, czy obawia się, że chętnych na szczepienia będzie coraz mniej.

"W pewnym momencie dojdziemy do sytuacji, że to raczej szczepienia będą szukały chętnych. Najprawdopodobniej stanie się to w czerwcu" – wyjaśnił Niedzielski.

d2nej3x

Szef resortu zdrowia dodał, że według jego informacji wśród 16- i 17-latków na szczepienia na COVID-19 zapisało się ok. 60 tys. osób. W poniedziałek na konferencji dotyczących szczepień w Polsce Michał Dworczyk przekazał, że poziom zainteresowania szczepieniem wśród nieletnich jest niższy niż u poprzednich roczników.

Adam Niedzielski dodał natomiast, że rząd będzie starał się przekonywać Polaków do szczepień na COVID-19. Zaznaczył jednak, że nie będą one obowiązkowe.

Z danych przekazanych w poniedziałek wynika, że w Polsce do tej pory wykonano 15 879 467 szczepień. 11 556 822 - tyle osób przyjęło już pierwszą dawkę. W pełni zaszczepionych jest natomiast 4 577 701 osób (przyjęte dwie dawki lub zaszczepienie preparatem J&J).

Źródło: Radio ZET

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2nej3x

Podziel się opinią

Share
d2nej3x
d2nej3x
Więcej tematów