Szczepienia 16‑latków. Opublikowano rozporządzenie
W Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja rozporządzenia, która przewiduje m.in. możliwość szczepień 16- i 17-latków. Nowe zasady wejdą z życie już w tę sobotę.
14.05.2021 20:47
Pierwsze zapowiedzi o szczepieniu 16- i 17-latków przeciwko koronawirusowi pojawiły się już w środę 12 maja.
- Specjaliści, epidemiolodzy, nasza rada medyczna, ale też rady medyczne innych krajów (…) mówią, że trzeba jak najszybciej zaszczepić jak największą część populacji. Dlatego w ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Kiedy zapisy?
Rejestracja na szczepienie dla świeżo dopuszczonej grupy wiekowej rozpocznie się 17 maja - przekazał wcześniej minister zdrowia. Już 16 maja zostanie też udostępniony nowy formularz zgłoszeniowy, ponieważ musi on zawierać dodatkowy element w postaci zgody rodziców.
- Wszystkim zainteresowanym polecam w niedzielę wejście na stronę Ministerstwa Zdrowia i pobranie tego formularza po to, żeby się przygotować już po prostu do szczepienia - i oczywiście w poniedziałek się zarejestrować - zaznaczył Adam Niedzielski.
W przypadku osób niepełnoletnich zgoda rodziców będzie obowiązkowa, ale 16- i 17-latkowie na szczepienie będą mogli udać się samodzielnie.
Czytaj także: Bonus "szczepienie plus". Pierwsze miasto w Polsce przyzna zniżki osobom po szczepieniu
Skrócone oczekiwanie ozdrowieńców
W nowelizacji rozporządzenia oprócz włączenia do programu nowych grup wiekowych znalazł się też zapis o skróceniu okresu oczekiwania dla ozdrowieńców.
Osoby, które przebyły COVID-19 musiały do tej pory czekać trzy miesiące, by móc przyjąć szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Teraz ten czas został znacznie skrócony i wyniesie 30 dni.
Całość dokumentu dostępna jest TUTAJ.
Polskie statystyki
W Polsce podano już 15 144 771 dawek szczepionek przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 4 241 956 osób - wynika z rządowego zestawienia.
Łącznie do naszego kraju dostarczono dotąd 17 158 810 dawek szczepionek, 16 497 170 z nich trafiło już do punktów szczepień.
Na rynku unijnym dopuszczono do tej pory cztery preparaty. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś preparat Johnson & Johnson wymaga podania jednej dawki.