Trwa ładowanie...

Szczepienia 16-latków. Opublikowano rozporządzenie

W Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja rozporządzenia, która przewiduje m.in. możliwość szczepień 16- i 17-latków. Nowe zasady wejdą z życie już w tę sobotę.

Share
Opublikowano rozporządzenie ws. zmian w programie szczepień
Opublikowano rozporządzenie ws. zmian w programie szczepieńŹródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
dxq26nx

Pierwsze zapowiedzi o szczepieniu 16- i 17-latków przeciwko koronawirusowi pojawiły się już w środę 12 maja.

- Specjaliści, epidemiolodzy, nasza rada medyczna, ale też rady medyczne innych krajów (…) mówią, że trzeba jak najszybciej zaszczepić jak największą część populacji. Dlatego w ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa - mówił premier Mateusz Morawiecki.

dxq26nx

Kiedy zapisy?

Rejestracja na szczepienie dla świeżo dopuszczonej grupy wiekowej rozpocznie się 17 maja - przekazał wcześniej minister zdrowia. Już 16 maja zostanie też udostępniony nowy formularz zgłoszeniowy, ponieważ musi on zawierać dodatkowy element w postaci zgody rodziców.

- Wszystkim zainteresowanym polecam w niedzielę wejście na stronę Ministerstwa Zdrowia i pobranie tego formularza po to, żeby się przygotować już po prostu do szczepienia - i oczywiście w poniedziałek się zarejestrować - zaznaczył Adam Niedzielski.

W przypadku osób niepełnoletnich zgoda rodziców będzie obowiązkowa, ale 16- i 17-latkowie na szczepienie będą mogli udać się samodzielnie.

Koronawirus. To się rzadko zdarza. Dr Grzesiowski pochwalił pomysł rządu

Skrócone oczekiwanie ozdrowieńców

W nowelizacji rozporządzenia oprócz włączenia do programu nowych grup wiekowych znalazł się też zapis o skróceniu okresu oczekiwania dla ozdrowieńców.

dxq26nx

Osoby, które przebyły COVID-19 musiały do tej pory czekać trzy miesiące, by móc przyjąć szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Teraz ten czas został znacznie skrócony i wyniesie 30 dni.

Całość dokumentu dostępna jest TUTAJ.

Polskie statystyki

W Polsce podano już 15 144 771 dawek szczepionek przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 4 241 956 osób - wynika z rządowego zestawienia.

Łącznie do naszego kraju dostarczono dotąd 17 158 810 dawek szczepionek, 16 497 170 z nich trafiło już do punktów szczepień.

Na rynku unijnym dopuszczono do tej pory cztery preparaty. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś preparat Johnson & Johnson wymaga podania jednej dawki.

dxq26nx

Podziel się opinią

Share
dxq26nx
dxq26nx
Więcej tematów