PolskaSzczepienie na COVID-19. Nie zarejestrowałeś się? Będzie "rozmowa uświadamiająca"

Szczepienie na COVID-19. Nie zarejestrowałeś się? Będzie "rozmowa uświadamiająca"

Już kilka dni temu rozpoczęła się akcja wyławiana z baz danych przychodni oraz szpitali osób, które nie zarejestrowały do szczepienia przeciwko COVID-19. Minister Zdrowia Adam Niedzielski poprosił lekarzy o przeprowadzenie z takimi pacjentami rozmów uświadamiających.

Szczepienie przeciwko COVID-19. Osoby, które nie zarejestrowały się na szczepienie, mogą spodziewać się telefonu z przychodni
Szczepienie przeciwko COVID-19. Osoby, które nie zarejestrowały się na szczepienie, mogą spodziewać się telefonu z przychodni
Źródło zdjęć: © East News | Zbyszek Kaczmarek, REPORTER
Tomasz Molga

"Bardzo proszę o przeprowadzenie z pacjentami niezaszczepionymi oraz niezapisanymi na szczepienie rozmów uświadamiających korzyści płynące z uzyskania odporności przed wirusem COVID-19" - czytamy w piśmie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, rozesłanym do placówek medycznych.

Niedzielski: Będzie rozmowa uświadamiająca z niezaszczepionymi

"W aplikacji gabinet.gov.pl mogą Państwo wygenerować listę pacjentów, którzy stanowią populację danego POZ i uzyskać informację na temat zaszczepienia pacjentów m.in. z grupy wiekowej 60+ lub informację na temat umówionych terminów szczepienia przeciwko COVID-19".

Wirtualna Polska dotarła do szczegółów korespondencji z przychodniami oraz szpitalami. Z dokumentów wynika, że lekarze mają skontaktować się pacjentami w wieku powyżej 60 lat, którzy jak dotąd nie zarejestrowali się na szczepienie. Nie wiadomo, czy są sceptyczni wobec szczepień i należy ich namawiać, czy też barierą są dla nich trudności w uzyskaniu w rejestracji.

Szczepienia na COVID-19. Seniorzy mają wejść na początek kolejki

Z dokumentów, jakie otrzymał jeden z mazowieckich szpitali, wynika, że z 2,7 tys. zarejestrowanych tam pacjentów w szczepieniach nie wzięło udziału 600 osób. Szpital powinien się z nimi skontaktować.

Minister zdrowia prosi lekarzy o kontakt z seniorami, aby namówiono ich do szczepień
Minister zdrowia prosi lekarzy o kontakt z seniorami, aby namówiono ich do szczepień© wp | wp.pl

"W przypadku braku terminu szczepienia dla pacjentów 60+ lub kiedy wyznaczony termin jest odległy, tj. przypada na koniec maja lub czerwiec, zwracam się z prośbą o koordynację i pomoc tym pacjentom w umówieniu terminów szczepienia lub przesunięciu terminów szczepienia na wcześniejsze" - pisze minister Niedzielski

Kontaktu z pacjentami oczekuje również od Narodowego Funduszu Zdrowia. "Nie mamy wątpliwości, że to właśnie Państwo jesteście największym autorytetem dla swoich pacjentów i bez waszego wsparcia i mądrej argumentacji wielu mieszkańców Polski może odstąpić od szczepienia, co stanowi zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Dlatego, zwracamy się do Państwa o dodatkową aktywność w zachęcaniu osób w wieku 60+ do uczestnictwa w szczepieniach przeciwko COVID-19" - pisze do lekarzy NFZ.

Wszyscy mają skierowania. 19 mln osób się nie zarejestrowało

Przypomnijmy, że wszyscy dorośli Polacy (31 mln osób) mają już wystawione skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19. Problem w tym, że 19 mln osób nie zarejestrowało się szczepienie, chociaż mogli to zrobić w każdej chwili przez telefon, internet albo w lokalnej przychodni.

W grupie 60+ co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 62 proc. osób - wynika z kalkulacji przedstawionych przez NFZ.

Według danych Europejskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Polska zajmuje obecnie 20. miejscu zestawieniu tempa szczepień 80-latków. Jeśli chodzi o grupę 70-latków, zajmujemy 15. miejsce, a w przypadku 60 latków 12. miejsce. Narodowy Program Szczepień rozpędza się głównie dzięki szczepieniom osób w wieku 25-49 lat. W szczepieniach tej grupy nasz kraj znajduje się na czwartym miejscu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (931)