Pary jednopłciowe z adopcją dzieci? Jest sondaż
Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Ipsos, aż 67 proc. Polaków uważa, że pary jednopłciowe powinny mieć możliwość zawarcia małżeństwa lub zalegalizowania swojego związku na inny sposób. Sondaż pokazuje też, że w ostatnich latach wyraźnie wzrosło poparcie dla adopcji przez pary jednopłciowe dzieci.
Ipsos opublikował wyniki swojego najnowszego - międzynarodowego - sondażu, LGBT+ Pride 2024, które dotyczyło m.in. widoczności osób należących do społeczności LGBT+ oraz postaw wobec różnych postulatów tego środowiska.
Z badania wynika, że co trzeci respondent z Polski (36 proc.) twierdzi, że wśród swoich krewnych lub bliskich znajomych z pracy ma osobę homoseksualną.
Kobiety mają takie doświadczenie częściej niż mężczyźni (41 proc. w porównaniu do 30 proc.), a młodsze osoby częściej, niż starsze (45 proc. wśród osób poniżej 35 lat i 30 proc. wśród tych w wieku od 50 do 74).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obrzeża Aten w ogniu. Władze ewakuowały mieszkańców
Zgodnie z informacją, kontakt z osobami biseksualnymi deklaruje 18 proc. Polek i Polaków. Wyraźnie mniej polskich badanych ma styczność z osobami transpłciowymi (8 proc.) oraz niebinarnymi (10 proc.).
Najmłodsi badani wyróżniają się tym, że częściej mają znajomych wśród wszystkich wymienionych grup. "To również w najmłodszej grupie wiekowej jest najwięcej osób deklarujących orientację seksualną inną niż heteroseksualna (12 proc. w porównaniu do 8 proc. wśród wszystkich Polek i Polaków)" - poinformował Ipsos.
Podał też, że niemal połowa Polek i Polaków (47 proc.) popiera postulat, by osoby LGBT+ mogły mówić otwarcie ze wszystkimi na temat swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej. Co trzeci polski badany (33 proc.) nie ma problemu z tym, żeby mogły one okazywać uczucia publicznie, np. poprzez pocałunki, czy trzymanie się za ręce. Stanowi to wzrost o 8 proc. w stosunku do badania z 2021 roku i największy wzrost wśród wszystkich badanych krajów.
Pary jednopłciowe z adopcją dzieci? Jest sondaż
Z badania wynika również, że w Polsce utrzymuje się wysokie poparcie dla legalizacji związków jednej płci. Dowolną formę tej legalizacji popiera 67 proc. polskich badanych, w tym 39 proc. opowiada się za możliwością zawierania małżeństw jednopłciowych, a kolejne 28 proc. popiera inną formę legalizacji związków.
44 proc. Polek i Polaków sprzeciwia się prawu par jednopłciowych do adopcji dzieci, a popiera - 41 proc. W porównaniu do wyników z 2021 roku poparcie dla adopcji wzrosło o 8 punktów procentowych.
61 proc. badanych uważa, że osoby transpłciowe doświadczają dużej dyskryminacji. Stosunkowo wielu przychyla się, także do wspierania ich praw. 55 proc. twierdzi, że za zgodą rodziców transpłciowym nastolatkom należy zezwolić na opiekę medyczną dotyczącą korekty płci. Z kolei 41 proc. uważa, że system ubezpieczenia zdrowotnego powinien pokrywać koszty takiej korekty.
Badanie przeprowadzono od 23 lutego 2024 r. do 8 marca 2024 roku, metoda CAWI, na próbie mieszkańców 26 wybranych państw (łącznie N=18.515, w tym N=500 w Polsce). Badanie prowadzone było w ramach cyklicznych pomiarów Ipsos Global Advisor.
Czytaj więcej: