Trwa ładowanie...

"Partie to kliki polityków, ale bez nich byłoby gorzej"

Aż 86%-90% Polaków podziela zdanie, że partie polityczne powodują kłótnie i zamęt w państwie oraz że są klikami polityków dążących do władzy - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Równocześnie 41% uważa, że sytuacja, w której partie zaprzestałyby działalności politycznej, jest niepożądana dla kraju. Przeciwną opinię - że byłoby to korzystne dla Polski - wyraża jedna piąta respondentów (19%), natomiast co czwarty (23%) sądzi, że nie miałoby to żadnego wpływu na sytuację w kraju.

"Partie to kliki polityków, ale bez nich byłoby gorzej"Źródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d4hnivn

Trzy czwarte badanych (77%) uważa, że dla polityków zrzeszonych w partiach najistotniejsze jest realizowanie własnych ambicji. 69% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że nie wiadomo, o co tak naprawdę partiom chodzi, natomiast co czwarty respondent (25%) zajmuje przeciwne stanowisko. Dwie trzecie badanych (65%) podziela pogląd, że partie polityczne proponują rozwiązania ważnych problemów kraju, a jedna czwarta (26%) nie przypisuje im takich starań. O tym, że partie uwzględniają wolę wyborców, przekonanych jest trzy piąte ankietowanych (60%), niemal jedna trzecia zaś (29%) ma co do tego wątpliwości. Blisko siedmiu na dziesięciu badanych (69%) twierdzi, że partie nie troszczą się o problemy zwykłych ludzi, jedynie co czwarty (25%) uważa, że starają się je rozwiązywać.

Partie są postrzegane przeważnie negatywnie. Większość badanych (83%) przypisuje im oraz ich działalności raczej niekorzystne cechy, a nieliczni (14%) – raczej pozytywne. Stosunkowo najbardziej pozytywny wizerunek partii politycznych mają zwolennicy SLD, natomiast najbardziej krytyczny – sympatycy PiS. Różnice poglądów w tej sprawie między pozostałymi elektoratami są niewielkie.

d4hnivn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hnivn
Więcej tematów