Parlament Norwegii zdecydował. "Palestyna niepodległa"
Norweski parlament Storting domaga się uznania Palestyny za wolne państwo. Jeśli rząd zaakceptuje uchwałę, Norwegia pójdzie w ślady innych państw na świecie, które popierają niezależność państwa w granicach z 1967 r.
17.11.2023 10:46
Zdecydowaną większością głosów parlament Storting przyjął w czwartek uchwałę wzywającą rząd Norwegii do uznania Palestyny za wolne i niepodległe państwo, co ma "pozytywnie wpłynąć na proces pokojowy" na Bliskim Wschodzie.
- Norwegia jest gotowa uznać Palestynę, nawet bez sfinalizowanego porozumienia pokojowego. Jesteśmy coraz bliżej przyznania Palestynie statusu państwa - zapowiedział Åsmund Aukrust z Komisji Spraw Zagranicznych Stortingu.
Z kolei Trine Lise Sundnes, posłanka rządzącej Norwegią Partii Pracy, podkreśliła, że przez przyjęcie uchwały norweski parlament "podjął historyczną decyzję". Przeciwne propozycji uznania Palestyny były natomiast ugrupowania prawicowe: Partia Postępu oraz chadecy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czwartkowe głosowanie nad uchwałą koalicji rządowej śledziła pilnie niemal cała Norwegia. W ostatnich dniach przed siedzibą Stortingu w centrum Oslo miały miejsce masowe propalestyńskie manifestacje. W czwartek, tuż przed posiedzeniem parlamentu, około 200 demonstrantów w białych workach na zwłoki położyło się na placu w ramach happeningu.
Palestyna wolna i niepodległa
W 1967 r. Izrael zajął Strefę Gazy, Zachodni Brzeg Jordanu i Wschodnią Jerozolimę - ziemie, na których Palestyńczycy chcieli założyć niepodległe państwo. Konflikt arabsko-żydowski ciągnie się od lat, a Izrael nie uznaje Palestyny - w przeciwieństwie do ONZ - za niepodległy organizm polityczny.
Jeśli rząd Oslo przystanie na propozycję parlamentu, Norwegia będzie kolejnym krajem na mapie świata, który uznaje suwerenność Palestyny. W gronie tym znalazły się m.in. Szwecja, Argentyna, Brazylia, dla których powinno to być wolne i niepodległe państwo w granicach z 1967 roku.
Źródło: PAP, VG