Trwa ładowanie...
do55mlg

Parlament Europejski - pierwsze obrady w 2002 r.

Parlament Europejski w Strasburgu rozpoczął w poniedziałek pierwsze w tym roku obrady. Jednym z najważniejszych punktów sesji będzie wybór nowego przewodniczącego Parlamentu na następne 2,5 roku. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się we wtorek.

Share
do55mlg

O stanowisko przewodniczącego, pełnione dotychczas przez francuską deputowaną Nicole Fontaine, ubiega się pięciu kandydatów. Według obserwatorów, największe szanse ma Irlandczyk, Pat Cox, 49-letni przywódca parlamentarnej frakcji liberałów. Liczy on na poparcie mniejszych państw Piętnastki, które nie miały dotychczas swojego przewodniczącego.

Pat Cox obiecuje, że szczególną uwagę poświęci krajom kandydującym do wspólnoty. Zapowiada, że jednym z jego zadań będzie uświadomienie obywatelom Unii, że Parlament Europejski odgrywa coraz ważniejszą rolę i coraz więcej decyzji o wymiarze ogólnoeuropejskim podejmowanych jest z jego udziałem.

W środę premier Hiszpanii Jose Maria Aznar przedstawi Parlamentowi program półrocznego przewodnictwa jego kraju w Unii. Główne cele Hiszpanii to walka z terroryzmem, zakończenie procesu wprowadzania euro, przyspieszenie negocjacji z kandydatami oraz debata o przyszłości Europy.(ck)

do55mlg

Podziel się opinią

Share
do55mlg
do55mlg
Więcej tematów