Parlament Europejski. Ewa Kopacz wśród wiceprzewodniczących, gratulacje od Tuska
Parlament Europejski. Ewa Kopacz została wiceprzewodniczącym po pierwszej turze głosowania. W kolejnej turze walkę o stanowisko przegrał Zdzisław Krasnodębski.
Parlament Europejski dokonuje wyboru 14 wiceprzewodniczących. Zanim rozpoczęły się wybory, każdy z kandydatów miał możliwość wygłoszenia krótkiego, trwającego nie więcej niż pięć minut, oświadczenia. Zgodnie z unijnymi przepisami, głosowanie jest tajne, a kandydat musi zdobyć bezwzględną większość ważnych głosów.
W pierwszej turze głosowania wiceprzewodniczącą PE z ramienia Europejskiej Partii Ludowej została Ewa Kopacz. Zdobyła 461 głosów.
Oprócz Kopacz kandydatem na stanowisko wiceszefa PE jest Zdzisław Krasnodębski z ramienia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W trzeciej turze głosowań europoseł PiS zdobył 85 głosów. Tym samym polityk przegrał z włoskim deputowanym z Ruchu Pięciu Gwiazd.
Ewa Kopacz podziękowała za głosy i wsparcie. W rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że "postara się jak najlepiej wypełniać funkcję wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego". - Będę godnie reprezentować interes Polski i wszystkich Polaków, którzy tak licznie poszli do wyborów w maju - podkreśliła Kopacz.
Kopacz wiceszefem PE. Gratulacje od Tuska, Wałęsy, Schetyny i Gronkiewicz-Waltz
Nowej wiceprzewodniczącej pogratulował szef Rady Europejskiej, Donald Tusk. Według niego, wybór Kopacz to "dobra wiadomość dla Polski".
Ewie Kopacz pogratulowała również Hanna Gronkiewicz-Waltz.
"To kolejny wielki sukces polskiego polityka, który będzie piastował ważny urząd w instytucjach Unii Europejskiej" - napisał z kolei prezydent Lech Wałęsa.
Lider PO, Grzegorz Schetyna zwrócił się bezpośrednio do Ewy Kopacz. "Wybór na stanowisko wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego to wielki Twój sukces osobisty i powód do dumy dla Polski" - czytamy na Twitterze.
Oto lista nowo wybranych wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.
Wieczorem Europejska Partia Ludowa poinformowała na Twitterze, że Danuta Hübner została koordynatorką w komisji spraw konstytucyjnych (AFCO), która jest odpowiedzialna m.in. za kwestie brexitu. Z kolei Tomasz Frankowski został wicekoordynatorem komisji kultury i edukacji w Parlamencie Europejskim, a Jan Olbrycht wicekoordynatorem w komisji ds. budżetu. Wcześniej poinformowano, że Jerzy Buzek przez kolejne pięć lat będzie kierował Europejskim Forum Energii (EEF) w Parlamencie Europejskim.
Parlament Europejski. David Sassoli szefem PE
Z kolei nowym przewodniczącym PE został David Sassoli. Europosłowie potrzebowali dwóch tur głosowania, aby wybrać nowego szefa.
Warto podkreślić, że Frans Timmermans nie zostanie szefem Komisji Europejskiej. Szefowie państw UE zgodzili się, że kandydatką na to stanowisko będzie szefowa niemieckiego resortu obrony Ursula von der Leyen. Głosowanie ws. jej kandydatury odbędzie się 16 lipca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl