ŚwiatParlament Europejski debatował o aborcji nie tylko w sprawie Polski

Parlament Europejski debatował o aborcji nie tylko w sprawie Polski

Debata w środę w Parlamencie Europejskim o prawach kobiet w Polsce nie jest niczym wyjątkowym. Europosłowie tylko w tym roku zajmowali się już kilka razy prawami kobiet. A Polska nie jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, której ustawą antyaborcyjną zajęli się europosłowie.

Parlament Europejski debatował o aborcji nie tylko w sprawie Polski
Źródło zdjęć: © AFP | Frederick Florin

Debata w Parlamencie Europejskim rozpocznie się o godz. 18. Z inicjatywą poruszenia kwestii aborcji w Polsce wyszły frakcje Socjalistów i Demokratów oraz Zjednoczona Lewica Europejska. Europosłowie tych frakcji przekonują, że istnieje zagrożenie dla praw kobiet w Polsce i chcą o tym głośno mówić na forum europejskim.

Debata o aborcji w Hiszpanii i Irlandii

Na stronach internetowych Parlamentu Europejskiego już kilka razy pojawiały się informacje o debatach na temat aborcji w krajach Unii Europejskiej. W styczniu 2014 roku europosłowie debatowali o ustawie aborcyjnej w Hiszpanii. Konserwatywny rząd hiszpański pod koniec 2013 roku próbował zmienić ustawę, która umożliwia aborcję na życzenie do 14. tygodnia ciąży. Według wtedy proponowanych przepisów aborcja miała być legalna w trzech przypadkach: gwałtu, poważnego ryzyka dla zdrowia matki i uszkodzenia płodu zagrażającego dalszemu życiu dziecka.

Parlament Europejski zajmował się aborcją w jeszcze jednym kraju Unii Europejskiej. Było to trzy lata temu i debata dotyczyła Irlandii. W 2013 roku w Irlandii trwała debata o liberalizacji prawa antyaborcyjnego, która swoje echo znalazła w Parlamencie Europejskim. Europosłowie Zjednoczonej Lewicy Europejskiej przekonywali, że prawo do aborcji jest jednym z praw kobiet. Warto też zaznaczyć, że Irlandia zliberalizowała swoje prawo antyaborcyjne i zezwoliła na usuwanie ciąży w przypadku zagrożenia dla życia kobiety.

Parlament Europejski o sytuacji kobiet

Debata na temat aborcji w europarlamencie nie ma żadnego wpływu na prawo obowiązujące w Polsce. Jednak inicjatorzy takich debat mówią, że w ten sposób wyrażają solidarność z kobietami. Mimo że Parlament Europejski nie może nakazać zmiany prawa w innym państwie, to w Irlandii ustawę antyaborcyjną zliberalizowano. A w Hiszpanii rząd nie wprowadził proponowanych przez siebie zmian.

Parlament Europejski regularnie zajmuje się prawami kobiet, o czym informuje w sprawozdaniach ze swoich posiedzeń. W listopadzie 2014 roku europosłowie debatowali o porwaniach i złym traktowaniem kobiet w Iraku. A 5 lat temu jedna z debat dotyczyła przemocy seksualnej w Egipcie i Libii. Parlament Europejski przygląda się prawom kobiet także poza Europą. W tym roku poruszono kwestię przemocy wobec kobiet w internecie i przemocy wobec kobiet w miejscach publicznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)