Trwa ładowanie...

Parafianie pozwali biskupa. Za fałszywe oskarżenia pod adresem proboszcza

Rusza proces biskupa Ignacego Deca, który odwołał proboszcza z Szalejowa Górnego w powiecie kłodzkim. Parafianie uważają, że fałszywie oskarżył go o to, że ma nieślubne dziecko z gosposią. W sprawie jednak pojawiają się nowe fakty.
Share
Pozew dla świdnickiego biskupa
Pozew dla świdnickiego biskupa Źródło: East News, Fot: Damian Klamka
d3uw061

Afera w Szalejowie Górnym zaczęła się od od remontu XVI-wiecznego kościoła św. Jerzego. W 2013 roku ówczesny proboszcz Krzysztof Trybulec zgłosił prokuraturze, że podczas prac budowlanych mogło dojść do nieprawidłowości.

O co chodzi? W czerwcu pojawił akt oskarżenia przeciwko lokalnemu samorządowcowi Henrykowi U. Zarzuca mu się poświadczenie nieprawdy w dokumentach związanych z remontem świątyni. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", wykonawca miał wziąć pieniądze za prace, których nigdy nie wykonał lub wykonał je źle. To właśnie Henryk U. miał odebrać budynek, fałszując dokumenty.

Co ciekawe, kurii nie spodobało się zawiadomienie księdza Trybulca w sprawie feralnego remontu. Interweniował sam biskup Ignacy Dec, który pojawił się w kłodzkiej parafii. W końcu odwołał kłodzkiego proboszcza po 30 latach posługi w Szalejowie Górnym. Ta zmiana wywołała spore kontrowersje wśród parafian, a sam zainteresowany nie dawał za wygraną. Ksiądz Trybulec podjął nawet decyzję, by odwołać się od decyzji biskupa Deca w Watykanie.

d3uw061

Biskup i plotka

To jednak nie wszystko. W kłodzkiej miejscowości pojawiła się informacja, że ksiądz Trybulec ma nieślubne dziecko z wieloletnią gosposią na parafii. Ta kwestia rzekomo miała być poruszona podczas rozmów w Stolicy Apostolskiej. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", te rewelacje miał rozpowszechniać sam biskup Ignacy Dec.

d3uw061

Tymczasem watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa podtrzymała decyzję świdnickiego biskupa. Proboszcz po raz kolejny złożył odwołanie w tej sprawie.

Plotka tak bardzo wstrząsnęła mieszkańcami Szalejowa Górnego, że zaczęli zbierać pieniądze na badania DNA, by potwierdzić szokujące doniesienia. Okazało się, że proboszcz nie jest ojcem nieślubnego dziecka gospodyni.

Z tego powodu parafianie złożyli pozew przeciwko biskupowi, żądając przeprosin dla proboszcza z Szalejowa. Proces ma rozpocząć się w czwartek, jednak jak dowiedziała się "GW", biskup Ignacy Dec osobiście się nie stawi na pierwszej rozprawie. Będzie go reprezentował pełnomocnik.

*ZOBACZ WIDEO: Zborowska broni środowiska LGBT: "To normalny temat, tak jak wegetarianizm czy impreza w piątek" *

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

d3uw061

Podziel się opinią

Share
d3uw061
d3uw061
Więcej tematów