Trwa ładowanie...

Papież: zakonnicy żyjący jak bogacze ranią wiernych i szkodzą Kościołowi

• Papież Franciszek zganił duchownych, którzy "żyją jak bogacze"

• W watykańskiej kongregacji ds. instytutów życia konsekrowanego odbyła się konferencja nt. ekonomii

• Wzięło w niej udział około tysiąca ekonomów i ekonomek generalnych domów zakonnych

Papież: zakonnicy żyjący jak bogacze ranią wiernych i szkodzą KościołowiŹródło: AFP, fot: Filippo Monteforte
d1g1ydn
d1g1ydn

Papież Franciszek po raz kolejny skrytykował duchownych, którzy opływają w dostatki. "Hipokryzja osób konsekrowanych, które żyją jak bogacze, rani sumienia wiernych i przynosi szkody Kościołowi" - napisał papież Franciszek w przesłaniu do uczestników konferencji na temat ekonomii, zorganizowanej w watykańskiej kongregacji ds. instytutów życia konsekrowanego. "Nie wystarczą śluby zakonne, by być ubogim" - wskazał Franciszek.

Zdaniem papieża sama deklaracja, że nic się nie posiada jest bez znaczenia, jeżeli organizacja, którą się zarządza pozwala na opływanie w dostatku. Tu papież wskazał m.in. świeckie fundacje wspierające działalność duchownych, które pozostają poza kontrolą Kościoła.

"Niech Bóg uwolni nas od ducha funkcjonalności i uchroni przed popadnięciem w pułapkę chciwości" - stwierdził papież i dodał, że konieczne jest przemyślenie kwestii ekonomii. Zaznaczył, że od ekonomów zakonnych oczekuje się, by byli "roztropni jak węże i nieskazitelni jak gołębie". "Roztropność chrześcijańska pozwala odróżnić wilka od owcy, bo jest wiele wilków przebranych za owce, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą pieniądze" - ocenił papież.

Oprac.: Violetta Baran

d1g1ydn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g1ydn
Więcej tematów