ŚwiatPapież: wojny można uniknąć

Papież: wojny można uniknąć

Jan Paweł II wystąpił w sobotę z nowym apelem o zapobieżenie wojnie. Wezwał do zwielokrotnienia wysiłków na rzecz utrzymania pokoju i nieuleganie opiniom, że konflikt z Irakiem jest nieunikniony.

"Nie mogą powstrzymać nas ataki terroryzmu ani też groźby rysujące się na horyzoncie" - powiedział papież. Dodał, że "nie wolno poddawać się rezygnacji i godzić się z tym, że wojna jest nieunikniona". Wezwał też do zwielokrotnienia wysiłków dyplomatycznych w celu rozwiązania kwestii irackiej.

Jan Paweł II przemawiał na audiencji dla członków katolickiej Wspólnoty św. Idziego, która od 35 lat występuje w roli mediatora w różnych konfliktach na świecie.

"W chwili, gdy przeżywamy napięcia i gdy wieją wichry wojny, staje się coraz pilniejsze głoszenie Ewangelii pokoju ludzkości kuszonej przez nienawiść i przemoc" - podkreślił papież.

Zwierzchnik Kościoła katolickiego odwołał się do chrześcijańskiego braterstwa i podkreślił, że powinniśmy uznawać w bliźnim "przyjaciela, którego należy kochać bez stawiania warunków, ponieważ jest to droga, która prowadzi do pokoju, droga dialogu, nadziei i szczerego pojednania".

Politycy - w przekonaniu papieża - powinni dążyć do pokoju z takim samym "uporem", z jakim Abraham, "ojciec naszej wiary, wznosił na górze modlitwę do Boga, aby uchronił ludzi i miasta przed zniszczeniem".

W przemówieniu do członków bractwa św. Idziego biskup Rzymu nawiązał do obchodzonego przez Kościół 40-lecia encykliki Jana XXIII "Pacem in terris".

Powiedział, przypominając pośrednio kryzys rakietowy na Kubie w 1962 r., że wówczas, gdy ogłaszano tę encyklikę, "pokój również był w niebezpieczeństwie".

Należy więc powtórzyć - podkreślił na zakończenie Jan Paweł II - że "pokój nie jest kwestią struktur, lecz osób, same struktury zaś są jedynie owocem mądrości i doświadczenia nagromadzonego w toku historii poprzez niezliczone gesty pokoju".

Stolica Apostolska wzmogła w ostatnich dniach ofensywę dyplomatyczną starając się zapobiec wojnie przeciwko Irakowi.

14 lutego papież przyjmie na audiencji w Watykanie wicepremiera Iraku, Tarika Aziza, który jest chrześcijaninem. Najprawdopodobniej cztery dni później Jan Paweł II spotka się z sekretarzem generalnym ONZ, Kofim Annanem. W piątek o kryzysie irackim rozmawiał z niemieckim ministrem spraw zagranicznych, Joschką Fischerem.(aka)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie