Trwa ładowanie...
30-11-2006 18:45

Papież w Stambule: wspólna deklaracja, nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

Wspólną deklarację, w której wyrażają wolę osiągnięcia dalszych postępów w zbliżeniu między Kościołami katolickim i prawosławnym, ogłosili w Stambule papież Benedykt XVI i patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I.

Papież w Stambule: wspólna deklaracja, nadzwyczajne środki bezpieczeństwaŹródło: AFP
d30occy
d30occy

Stało się to na zakończenie rozmów i po liturgii prawosławnej w katedrze patriarchalnej św. Jerzego w Stambule, gdzie nad bezpieczeństwem papieża czuwało ok. 20 tysięcy umundurowanych policjantów i agentów w cywilu, a także snajperzy i śmigłowce policyjne.

W dokumencie podsumowano najnowsze postępy na drodze do zbliżenia między obu Kościołami oraz zajęto wspólne stanowisko wobec palących problemów współczesnego świata: jednoczenia Europy, ochrony praw mniejszości, w tym mniejszości chrześcijańskich, oraz potrzeby ustanowienia pokoju na Bliskim Wschodzie.

Ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz jest zdanie, że spotkanie patriarchy Bartłomieja I z papieżem Benedyktem XVI umacnia i nadaje nowy wymiar dotychczasowym osiągnięciom we współpracy obu Kościołów.

Przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce mufti Tomasz Miśkiewicz uważa, że wspólna deklaracja przyczyni się do postępu również w dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim.

d30occy

Pogłębienie dialogu ekumenicznego między Kościołami chrześcijańskimi pomoże też uczynić postępy w dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim. Wszyscy będą podążać w kierunku tego, do czego nawoływał poprzednik Benedykta XVI Jan Paweł II - do pokoju i rozwiązania konfliktów na Bliskim Wschodzie - powiedział Miśkiewicz.

Benedykt XVI towarzyszył ekumenicznemu patriarsze Konstantynopola Bartłomiejowi I, który przewodniczył liturgii według rytu św. Jana Chryzostoma.

Pod koniec ponad dwugodzinnej prawosławnej liturgii obaj hierarchowie wygłosili przemówienia, w których podsumowali dotychczasowe postępy w dialogu ekumenicznym, zapoczątkowanym w połowie lat 60. pod wpływem Soboru Watykańskiego II.

W trakcie pobytu w Stambule Benedykt XVI odwiedził bazylikę Hagia Sophia - niegdyś największy kościół chrześcijański, a dziś muzeum - oraz słynny Błękitny Meczet. Tu powitał go mufti Stambułu Mustafa Cagrici. Obaj dostojnicy przez chwilę wspólnie pogrążyli się w milczącej medytacji, zwróceni w kierunku Mekki.

d30occy

Benedykt XVI przekroczył próg meczetu jako drugi biskup Rzymu w dziejach papiestwa; pierwszy uczynił to Jan Paweł II w maju 2001 roku w Damaszku w Syrii.

W czwartkowym programie papieskiego pobytu w mieście nad Bosforem znalazła się też wizyta w katedrze Ormian i rozmowa z ich patriarchą Mesrobem II, a także spotkanie z metropolitą Syryjskiego Kościoła Prawosławnego, wielkim rabinem Turcji i członkami episkopatu Kościoła katolickiego w Turcji.

d30occy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30occy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj