Papież: post pomaga otworzyć serce na Boga i bliźnich
O ponowne odkrycie wartości postu apeluje Benedykt XVI w orędziu na tegoroczny Wielki Post. Papież podkreśla między innymi, że w obecnej kulturze ograniczenie posiłków staje się raczej środkiem terapeutycznym. Tymczasem przeżywany po chrześcijańsku post - zdaniem Benedykta XVI - pomaga przezwyciężyć egoizm i otworzyć serce na Boga oraz bliźnich.
01.03.2009 | aktual.: 01.03.2009 04:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W orędziu Benedykt XVI zwraca uwagę, że post pomaga uświadomić sobie, w jakiej sytuacji żyje wielu ludzi na świecie, cierpiących głód i ubóstwo. Duszpasterz akademicki ksiądz Grzegorz Michalczyk podkreśla, że postowi powinno zawsze towarzyszyć zwiększenie wrażliwości na potrzeby innych ludzi.
- W Polsce post kojarzy się głównie ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych, która zgodnie z decyzją episkopatu obowiązuje wiernych. Tymczasem są kraje, gdzie zamiast tego katolicy zobowiązani są, aby zaoszczędzić na jedzeniu, a pieniądze przeznaczyć na potrzeby ubogich - zaznacza duchowny. Jego zdaniem taka forma postu bardziej odpowiada dzisiejszym potrzebom.
Ksiądz Grzegorz Michalczyk zaznacza też, że niezbędnym warunkiem chrześcijańskiego przeżycia postu jest wyrzeczenie się przywiązania do zła oraz pogłębienie modlitwy.
Przeżywany w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu służy przygotowaniu do przeżycia Świąt Wielkanocnych. Jego pokutny charakter przypominają używane przez kapłanów liturgiczne szaty koloru fioletowego. Podczas mszy nie śpiewa się aklamacji "Alleluja" oraz hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Wielki Post kończy się w Wielki Czwartek wraz z rozpoczęciem mszy Wieczerzy Pańskiej.