ŚwiatPapież: pamiętajmy o chrześcijańskich korzeniach Europy

Papież: pamiętajmy o chrześcijańskich korzeniach Europy

Benedykt XVI, zwracając się do Polaków podczas audiencji generalnej, zachęcił do modlitwy o to, by
narody Europy nie zapominały o swych chrześcijańskich korzeniach.

Papież: pamiętajmy o chrześcijańskich korzeniach Europy
Źródło zdjęć: © AFP

14.02.2007 12:15

Katechezę papież poświęcił roli kobiet w historii Kościoła i podziękował za ich "hojny wkład".

Po polsku Benedykt XVI powiedział: Dzisiaj obchodzimy w liturgii wspomnienie świętych Braci Apostołów Słowian, Cyryla mnicha i Metodego biskupa, patronów Europy. Za ich wstawiennictwem prośmy Boga, by narody europejskie, coraz bardziej świadome swych chrześcijańskich korzeni, trwały w jedności, otwierając się na Chrystusa i Jego Ewangelię.

W wygłoszonej po włosku katechezie Benedykt XVI podziękował kobietom za wkład w rozwój Kościoła.

Historia Kościoła potoczyłaby się znacznie inaczej, gdyby nie hojny wkład tylu kobiet - powiedział papież.

W posłudze apostolskiej Kościoła - przypomniał Benedykt XVI - od początku jego istnienia ważną misję spełniają kobiety. Jezus wybiera co prawda dwunastu Apostołów mężczyzn, ale w gronie towarzyszących mu osób Ewangeliści wymieniają wiele kobiet, które z nim rozmawiają, usługują mu, słuchają jego nauk.

Pierwszym świadkiem i zwiastunką zmartwychwstania była Maria Magdalena - dodał Benedykt XVI.

Papież przytoczył następnie fragment listu Jana Pawła II "O godności i powołaniu kobiety" ("Mulieris dignitatem"): "Kościół dziękuje za wszystkie kobiety i za każdą z osobna (...). Kościół składa dzięki za wszystkie przejawy kobiecego geniuszu w ciągu dziejów, składa dzięki za wszystkie charyzmaty, jakie Duch Święty udziela niewiastom w historii Ludu Bożego, za wszystkie zwycięstwa, jakie zawdzięcza wierze, nadziei i miłości; składa dzięki za wszystkie owoce kobiecej świętości".

Ta pochwała - dodał papież - dotyczy całej historii Kościoła i wyrażona jest w imieniu całej wspólnoty kościelnej. Także i my dołączamy się do tych słów uznania.

Na audiencję generalną przybyło ponad 20 tysięcy pielgrzymów; dlatego odbyła się ona w dwóch miejscach - najpierw w bazylice świętego Piotra, a następnie w Auli Pawła VI.

Zwracając się do włoskich biskupów i księży z regionu Marche papież zaapelował o zapewnienie wiernym "solidnego wykształcenia religijnego", które - jak podkreślił - "zdolne będzie oprzeć się szerzącym się wyzwaniom, stawianym przez zeświecczone już społeczeństwo". (ak, js)

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
kobietapapieżeuropa
Zobacz także
Komentarze (0)