Papież opuścił Turcję
Benedykt XVI zakończył w czterodniową, uważnie obserwowaną - szczególnie w świecie islamskim - wizytę w Turcji. Ok. godz. 12.15 czasu polskiego papież odleciał na pokładzie samolotu tureckich linii lotniczych ze stambulskiego lotniska im. Ataturka do Rzymu.
01.12.2006 | aktual.: 01.12.2006 15:36
Zobacz galerię:
Benedykt XVI w Turcji - Pierwszy dzień
Zobacz galerię:
Drugi dzień Benedykta XVI w Turcji
Zobacz galerię:
Trzeci dzień Benedykta XVI w Turcji
Zobacz galerię:
Papież opuścił Turcję
Prowadzenie dialogu jest obowiązkiem najwyższego kapłana Kościoła katolickiego - powiedział Benedykt XVI podczas pożegnalnej rozmowy z gubernatorem Stambułu Muammerem Gulerem, w saloniku prezydenckim na lotnisku.
Dziękuję Bogu, że mogłem przyczynić się do lepszego zrozumienia między religiami i kulturami, zwłaszcza między islamem a chrześcijaństwem. Zostawiłem część mojego serca w Stambule - odpowiedział papież na słowa pożegnania gubernatora, który wielokrotnie podkreślał głębokie zadowolenie z wizyty "tak ważnej dla sojuszu cywilizacji".
Benedykt XVI, odpowiadając na zaproszenie do ponownego odwiedzenia Stambułu, powiedział z uśmiechem: Jestem już starszym człowiekiem i nie wiem, ile czasu Pan mi pozostawił.
Benedykt XVI powrócił już do Rzymu. Samolot tureckich linii lotniczych z papieżem, jego świtą oraz kilkudziesięcioma wysłannikami największych światowych mediów wylądował na rzymskim lotnisku Ciampino.
W telegramie wysłanym w chwili opuszczenia Turcji do prezydenta Ahmeta Necdeta Sezera papież podziękował za "gościnność i opiekę".
"Wspominając poszczególne wzruszające etapy mojego pobytu kieruję najserdeczniejsze życzenia do całego narodu tureckiego, a w szczególności do młodzieży, która jest przyszłością kraju" - napisał Benedykt XVI.
W ostatnim dniu wizyty Benedykt XVI odprawił mszę świętą w katolickiej katedrze p.w. Świętego Ducha w Stambule.
W trakcie wizyty papież odwiedził kolejno Ankarę, Efez i Stambuł. Spotkał się z politykami tureckimi, duchownymi muzułmańskimi i zwierzchnikami Kościołów chrześcijańskich.
Wraz z patriarchą ekumenicznym Konstantynopola, honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia Bartłomiejem I przyjął w Stambule wspólną deklarację, w której wyrażono wolę osiągnięcia dalszych postępów w zbliżeniu między Kościołami katolickim i prawosławnym. Na spotkaniu z najwyższymi przywódcami religijnymi tureckich muzułmanów w Ankarze papież wezwał do dialogu i współdziałania chrześcijańsko-muzułmańskiego.
Czołowy włoski watykanista Luigi Accattoli, publicysta dziennika "Corriere della Sera", ocenia, że wbrew wcześniejszym obawom, wizytę Benedykta XVI w islamskiej Turcji należy uznać za sukces. Accattoli zwrócił uwagę, że wizyta papieża w stambulskim Błękitnym Meczecie stanowiła podjęcie na nowo gestów wobec islamu, które czynił Jan Paweł II, i z pewnością będzie miała echa w świecie islamskim.
Warto przypomnieć, że to Jan Paweł II - jako pierwszy - przekroczył próg muzułmańskiej świątyni.
Największą religią w Turcji jest islam, ale na jej terytorium żyją także przedstawiciele dwóch innych wielkich religii monoteistycznych: chrześcijaństwa i judaizmu. Wspólnota chrześcijańska liczy ok. 100 tys. - 130 tys. ludzi, z czego najliczniejszy jest Kościół ormiański - 70 tys. wiernych. Według danych Watykanu, w Turcji żyją 32 tys. katolików, co stanowi 0,04% ludności kraju.