Trwa ładowanie...

Papież Franciszek spotkał się z wiernymi w Iraku. Tłumy na spotkaniu w Karakosz

Papież Franciszek aktualnie przebywa na pielgrzymce w Iraku. Na północy tego kraju w Karakosz duchownego w niedzielę powitały tysiące wiwatujących ludzi, którzy płakali ze wzruszenia. Na ulicach gromadzili się nie tylko chrześcijanie, ale także muzułmanie w tradycyjnych strojach.
Share
Papież Franciszek odwiedził Irak
Papież Franciszek odwiedził Irak Źródło: PAP
d1gqyw5

Papież Franciszek obecnie jest w trakcie pielgrzymki. W niedzielę głowa Kościoła katolickiego odwiedziła miasto Karakosz na północy Iraku, które wraca do życia po terrorze Państwa Islamskiego.

Papież Franciszek na pielgrzymce w Iraku

Papieża Franciszka w Karakosz przywitał tłum wiernych. Przyszli m.in. chrześcijanie oraz muzułmanie. Witający duchownego mieli w rękach watykańskie chorągiewki, portrety papieża, a także kolorowe baloniki. Jednak wierni, którzy nie zachowywali dystansu społecznego, nie mieli na sobie maseczek.

d1gqyw5

Papież Franciszek odwiedził Karakosz w geście wsparcia i pocieszenia dla mieszkańców tego miasta. W rozmowie z Polską Agencją Prasową ludzie z Karakosz przekazali, że od 2014 roku przeszli piekło destrukcji, profanacji wielu miejsc kultu, a także przemocy, prześladowań, pożarów oraz wysiedlenia.

Od początku pielgrzymki papieża Franciszka w Iraku po raz pierwszy na ulice wyszły takie tłumy. Przypomnijmy, że całkowicie inaczej było w Bagdadzie. Tam w trakcie przejazdu duchownego z Watykanu ulice były opustoszałe. Niektóre były nawet odcięte kordonami bezpieczeństwa przez wojsko wyposażone w ciężki sprzęt.

Papieża Franciszka tradycyjnie powitano jednak na północy Iraku. Wierni byli entuzjastycznie nastawieni. Ojciec święty pozdrawiał ich z samochodu.

Zobacz też: Komisja ds. pedofilii rozwiąże problem? Miażdżąca ocena

Papież Franciszek spotkał się z wiernymi w Iraku

Głowa Kościoła katolickiego spotkała się z mieszkańcami w katedrze, która została zdewastowana i spalona podczas lat terroru samozwańczego kalifatu.

d1gqyw5

- Razem ze wszystkimi ludźmi dobrej woli mówimy 'nie' terroryzmowi i instrumentalizacji religii - powiedział papież Franciszek w trakcie swojej podróży w Iraku. W odnowionej oraz wysprzątanej świątyni duszpasterz odmówił modlitwę.

Papież, zwracając się do mieszkańców, powiedział, że "z wielkim smutkiem rozglądamy się wokół i widzimy znaki niszczących sił przemocy, nienawiści i wojny". Duszpasterz przekazał, że spotkanie z wiernymi w Karakosz dowodzi, że "terroryzm i śmierć nigdy nie mają ostatniego słowa".

Franciszek zaapelowała także do chrześcijan. - Dziedzictwo jest waszą siłą! Teraz jest czas, aby odbudować i zacząć od nowa, zawierzając całkowicie łasce Boga, który kieruje losem każdego człowieka i wszystkich narodów - mówił papież.

Duchowny przekazał także, że konieczne jest przebaczenie, aby "trwać w miłości i ażeby pozostać chrześcijaninem".

d1gqyw5

- Konieczna jest umiejętność przebaczania, a jednocześnie odwaga do walki. Wiem, że jest to bardzo trudne. Wierzymy jednak, że Bóg może przynieść pokój na tę ziemię - dodał papież Franciszek i zaapelował o braterską miłość. - Należy współpracować, budować i prowadzić dialog, przebaczać i rozwijać się - podkreślił duszpasterz.

Irak. Papież Franciszek o kobietach

Szczególne podziękowania papież Franciszek skierował do irackich kobiet. Duchowny wyraził ogromne uznanie dla nich za to, że mimo przemocy i ran nadal dają życie. - Niech kobiety będą szanowane i chronione - wezwał Franciszek.

Wizyta w Karakosz to nie koniec pielgrzymki papieża Franciszka w Iraku. Duchowny wybrał się również do Irbilu - stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego. Tam na stadionie papież odprawił mszę.

Przybyli na nią chrześcijanie z całej północy kraju. W nabożeństwie udział wzięło około 10 tysięcy osób. Normy sanitarne związane z pandemią COVID-19 nie były jednak skrupulatnie przestrzegane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gqyw5

Podziel się opinią

Share
d1gqyw5
d1gqyw5
Więcej tematów