Trwa ładowanie...

Papież Franciszek: księża dopuszczający się pedofilii to narzędzia szatana

"Narzędziami szatana" nazwał papież Franciszek księży, którzy dopuszczają się pedofilii. Mocne słowa kończą szczyt hierarchów w Watykanie, dotyczący problemu wykorzystywania seksualnego nieletnich.

Papież Franciszek: księża dopuszczający się pedofilii to narzędzia szatanaŹródło: PAP
d3hu3ir

- Kościół powinien chronić dzieci przed "wygłodniałymi wilkami" - cytuje słowa Franciszka agencja Reutera. - Trzeba powiedzieć jasno: powszechność tej plagi, potwierdzając jej powagę w naszych społeczeństwach, nie umniejsza jej potworności w obrębie Kościoła - oświadczył papież.

- Jeśli w Kościele wystąpiłby chociaż jeden przypadek wykorzystywania, który sam w sobie jest potwornością, to taki przypadek zostanie potraktowany z najwyższą powagą - zapowiedział Franciszek.

Na zakończenie szczytu w Watykanie, poświęconego ochronie nieletnich i zjawisku pedofilii padły słowa, które stawiają pod ścianą polskich biskupów. Nie ma już usprawiedliwienia dla zwlekania z publikacją raportu o pedofilii w polskim Kościele.

d3hu3ir

Wezwanie do rozliczenia i ujawnienia

- Wezwiemy do rozliczenia tych, którzy ukryli nadużycia. Zaostrzymy procedury wyboru i formacji przywódców Kościoła - powiedział arcybiskup Mark Coledrige z Australii. Jego wystąpienie na mszy kończącej szczyt związany z nadużyciami seksualnymi relacjonuje Polska Agencja Prasowa.

Padły również słowa dotyczące ujawnienia wszelkich przewinień. - Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić ofiarom nadużyć sprawiedliwość i wyleczenie. Wysłuchamy ich, uwierzymy im - powiedział duchowny.

- Czasem woleliśmy obojętność człowieka i pragnienie ochrony reputacji Kościoła i naszej. Były momenty, w których uważaliśmy ofiary za wrogów, nie miłowaliśmy ich, nie błogosławiliśmy. W tym sensie byliśmy swoimi najgorszymi wrogami - dodał arcybiskup Coledrige.

Arcybiskup to hierarcha z Brisbane w Australii, czyli jednego z krajów, gdzie po skandalach z pedofilią doszło do oczyszczenia Kościoła, ujawnienia skali nadużyć i napiętnowania winnych. Przypomnijmy, że Konferencja Episkopatu Polski wciąż nie upubliczniła raportu o skali nadużyć seksualnych w Polsce. Według wstępnych deklaracji miał być opublikowany do końca listopada. W tej sprawie zapadła kłopotliwa cisza. Jedynie kilku biskupów ujawniło przypadki pedofilii i wykorzystywania nieletnich w swoich diecezjach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hu3ir
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hu3ir
Więcej tematów