Trwa ładowanie...
d48ortj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papież Franciszek apeluje o walkę z korupcją i handlem narkotykami

Papież Franciszek po przybyciu do Paragwaju, ostatniego etapu swej podroży po Ameryce Południowej, apelował o walkę z korupcją i handlem narkotykami. Władzom kraju mówił, że nie mogą ustawać w wysiłkach na rzecz pomocy najbiedniejszym i zwalczaniu przemocy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek z wizytą w Boliwii
Papież Franciszek z wizytą w Boliwii (PAP/EPA, Fot: Enzo De Luca)
d48ortj

W przemówieniu do przedstawicieli władz w Pałacu Prezydenckim w stolicy Asuncion w obecności szefa państwa Horacio Cartesa papież nawiązał do dramatycznej historii kraju, wojny, braterskiego konfliktu oraz łamania praw człowieka. - Ileż bólu, ile śmierci - podkreślił.

Wyraził uznanie dla narodu Paragwaju i jego uporu na drodze do pomyślności i pokoju. Franciszek zauważył, że nie ma przyszłości naród, który zapomina o swej przeszłości, swej historii i korzeniach.

- Pamięć oparta mocno na sprawiedliwości, wolna od uczuć zemsty i nienawiści, przekształca przeszłość w źródło inspiracji, by zbudować przyszłość w duchu koegzystencji i zgody, czyniąc z nas świadomych tragedii i bezsensu wojny - oświadczył papież.

d48ortj

Wzywał: "Nigdy więcej wojny między braćmi. Budujmy zawsze pokój". Franciszek apelował, by także w codziennym życiu unikać aroganckich gestów, obraźliwych słów, zachowania pełnego wyższości. Przypomniał o obowiązku przejrzystości zarządzania i zdecydowanej walki z korupcją.

- Biedni i potrzebujący powinni zajmować pierwszoplanowe miejsce - stwierdził. Papież prosił: "Niech nie ustają wysiłki wszystkich podmiotów życia społecznego po to, by nie było już dzieci bez dostępu do oświaty, rodzin bez domów, pracowników bez godnej pracy, rolników bez ziemi do uprawy i wielu osób zmuszonych do emigracji ku niepewnej przyszłości".

- Niech nie będzie już ofiar przemocy, korupcji i handlu narkotykami. Rozwój gospodarczy, który nie liczy się z najsłabszymi i poszkodowanymi przez los nie jest prawdziwym rozwojem - powiedział Franciszek. Wyraził przekonanie, że miarą modelu gospodarczego powinna być integralna godność istoty ludzkiej, zwłaszcza najsłabszej i bezbronnej.

d48ortj

Podziel się opinią

Share

d48ortj

d48ortj
Więcej tematów