ŚwiatPapież Franciszek apeluje o reformę ONZ i przestrzega przed nadużyciami

Papież Franciszek apeluje o reformę ONZ i przestrzega przed nadużyciami

W wystąpieniu na forum ONZ papież Franciszek zaapelował o reformę tej organizacji i jej instytucji. Przestrzegał przed nadużyciami i podporządkowywaniem najuboższych państw, które powoduje jeszcze większą biedę.

Papież Franciszek apeluje o reformę ONZ i przestrzega przed nadużyciami
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Andrew Gombert

Nawiązując do historii Narodów Zjednoczonych, papież powiedział: - Doświadczenie 70 lat, niezależnie od tego, co osiągnięto, pokazuje, że reforma i dostosowanie do czasów obecnych są zawsze konieczne, w drodze do ostatecznego celu, jakim jest umożliwienie wszystkim krajom bez wyjątku współuczestnictwa i realnego, sprawiedliwego wpływu na decyzje.

Franciszek położył nacisk na to, że potrzebna jest "większa równość", jeśli chodzi o takie instytucje, jak Rada Bezpieczeństwa ONZ, instytucje finansowe i te powoływane do rozwiązywania kryzysów ekonomicznych.

- To pomoże ograniczyć wszelkiego rodzaju nadużycia czy lichwę zwłaszcza wobec krajów rozwijających się - oświadczył papież, którego zdaniem międzynarodowe instytucje finansowe muszą czuwać nad tym, aby zapewnić zrównoważony rozwój państw i by nie dopuścić do ich "duszącej uległości wobec systemów kredytów, które - dalekie od krzewienia rozwoju - podporządkowują ludność mechanizmom jeszcze większego ubóstwa, wykluczenia i zależności".

Franciszek jest czwartym papieżem, który wygłosił przemówienie w nowojorskiej siedzibie ONZ po Pawle VI, Janie Pawle II, który był tu dwukrotnie, i Benedykcie XVI.

Papież apeluje o braterstwo, ochronę życia i środowiska

Papież Franciszek w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ wystosował apel o krzewienie idei powszechnego braterstwa. Wzywał do walki ze zjawiskiem wykluczenia oraz do ochrony przyrody i życia na wszystkich jego etapach.

Papież wskazał, że zadaniem Narodów Zjednoczonych powinno być krzewienie rozwoju oraz suwerenności prawa, ponieważ - jak dodał - "sprawiedliwość jest niezbędnym wymogiem do tego, by zrealizować ideę powszechnego braterstwa".

Franciszek oświadczył, że "ograniczenie władzy jest ideą zawartą w koncepcji prawa".

- Żadna jednostka czy grupa nie może się uważać za wszechmocną, upoważnioną do deptania godności i praw innych ludzi czy grup społecznych - podkreślił.

Papież ocenił, że obecna sytuacja na świecie dowodzi istnienia "wielu fałszywych praw" i jednocześnie "szerokich stref bez ochrony", które są ofiarami złego sprawowania władzy. W tym kontekście wymienił stan środowiska naturalnego oraz "rozległy świat wykluczonych kobiet i mężczyzn".

Przypominając tezy swej ekologicznej encykliki "Laudato si", papież apelował o konsolidację ochrony środowiska i położenie kresu zjawisku wykluczenia.

- Dlatego obrona środowiska oraz walka z wykluczeniem wymagają uznania prawa moralnego, wpisanego w samą naturę człowieka, które obejmuje naturalne rozróżnienie między mężczyzną i kobietą oraz absolutne poszanowanie życia na wszystkich jego etapach i wymiarach - oznajmił Franciszek.

Wyraził przekonanie, że istnieje "prawo do środowiska".

- Wszelka szkoda uczyniona środowisku jest szkodą wyrządzoną ludzkości - dodał.

Papież Franciszek chwali porozumienie nuklearne z Iranem

W przemówieniu wygłoszonym na forum ONZ papież Franciszek pochwalił zawarte w lipcu porozumienie sześciu mocarstw z Teheranem ws. irańskiego programu nuklearnego, mówiąc, że jest ono "dowodem potencjału politycznej dobrej woli i prawa".

- Niedawne porozumienie osiągnięte ws. kwestii nuklearnej we wrażliwym regionie Azji i Bliskiego Wschodu jest dowodem potencjału politycznej dobrej woli i prawa - powiedział Franciszek.

Ocenił, że do wynegocjowania porozumienia doszło w "cierpliwym i szczerym" procesie, i wyraził nadzieję, że "umowa będzie trwała i skuteczna".

Papież potępił "rozpowszechnianie broni, zwłaszcza masowego rażenia, jak broń nuklearna", oceniając, że jest to zaprzeczenie Karty Narodów Zjednoczonych. - Etyka i prawo oparte na zagrożeniu wzajemnym zniszczeniem - kontynuował - są afrontem dla ONZ i doprowadziłyby do powstania Narodów Zjednoczonych w strachu i zniszczeniu.

Zawarte 14 lipca przez Iran i sześć mocarstw (USA, Rosję, Chiny, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy) porozumienie przewiduje, że Iran radykalnie ograniczy swój program nuklearny, co ma mu uniemożliwić wejście w posiadanie broni jądrowej. W zamian Zachód zobowiązał się do stopniowego znoszenia sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj.

Papież: poważne skutki interwencji zbrojnych i politycznych bez koordynacji

Papież Franciszek powiedział na forum ONZ, że negatywne skutki przynoszą "zbrojne i polityczne interwencje, które nie są koordynowane między członkami wspólnoty międzynarodowej". Apelował do rządzących o rachunek sumienia.

Papież oświadczył: - Chociaż żałuję, że muszę to znów zrobić, muszę ponowić moje powtarzane apele dotyczące bolesnej sytuacji na całym Bliskim Wschodzie, w północnej Afryce i innych krajach afrykańskich, gdzie chrześcijanie, wraz z innymi grupami kulturowymi i etnicznymi, a nawet członkami większości religijnej, którzy nie chcą ulec nienawiści i szaleństwu, musieli być świadkami zniszczenia ich miejsc kultu, kulturowego i religijnego dziedzictwa, ich domów i własności.

Ludzie ci - podkreślił - stanęli przed wyborem: "albo uciec, albo zapłacić za opowiedzenie się po stronie dobra i pokoju swoim własnym życiem lub zniewoleniem".

- Ta rzeczywistość powinna stanowić poważne wezwanie do rachunku sumienia ze strony tych, którzy odpowiadają za sprawy międzynarodowe - dodał papież.

Następnie zauważył: - Nie tylko w przypadkach religijnych i kulturowych prześladowań, ale w każdej sytuacji konfliktu, jak na Ukrainie, w Syrii, Iraku, Libii, Sudanie Południowym i w regionie Wielkich Jezior, prawdziwe oblicza ludzi liczą się bardziej od partykularnych interesów, nawet jeśli są prawowite.

Franciszek przypomniał, że na wojnach i w konfliktach płaczą, cierpią i umierają "nasi bracia i siostry, mężczyźni i kobiety, młodzi i starzy, chłopcy i dziewczęta".

- Istoty ludzkie stają się materiałem do wyrzucenia, podczas gdy nie liczy się nic innego oprócz wyliczania problemów, strategii i dyskusji - skonstatował papież.

Przypomniał, że w sierpniu zeszłego roku w liście do sekretarza generalnego ONZ zaapelował o dołożenie wszelkich starań, by zatrzymać systematyczną przemoc wobec mniejszości etnicznych i religijnych, zapobiegać jej i by chronić niewinną ludność.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (870 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.