PolskaPapież: chorzy umysłowo muszą mieć dostęp do leczenia

Papież: chorzy umysłowo muszą mieć dostęp do leczenia

W wielu częściach świata opieka nad psychicznie chorymi jest niedostateczna, niewystarczająca, bądź w stanie rozkładu - zwrócił uwagę papież Benedykt XVI w swoim orędziu na XIV Światowy Dzień Chorego i zaapelował, by chorzy ci mieli dostęp do niezbędnego leczenia.

Orędzie papieża zostało zaprezentowane dziennikarzom w piątek w Warszawie przez krajowego duszpasterza służby zdrowia ks. Józefa Jachimczaka.

Zdaniem Benedykta XVI, Światowy Dzień Chorego przypadający 11 lutego stanowi odpowiednią sposobność "wyrażenia solidarności z rodzinami opiekującymi się osobami chorymi umysłowo".

Jan Paweł II, kiedy po raz pierwszy ogłaszał ten dzień, miał na celu jedną rzecz - dobro chorego. I to wcale nie miłość jakąś niewyraźną, rozmazaną, ale rzeczywiście pochylenie się nad tym człowiekiem chorym, który bardzo potrzebuje pomocy - powiedział rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Jak dodał, w swoim orędziu Benedykt XVI pokazał też przyczyny chorób czy zaburzeń psychicznych - m.in. konflikty zbrojne, zjawisko terroryzmu i problemy życia codziennego, takie jak np. bezrobocie.

Ks. Jachimczak powiedział, że z tabu związanym z chorobami psychicznymi powinni walczyć m.in. lekarze, stowarzyszenia, wolontariaty, osoby prowadzące zakłady dla psychicznie chorych, a także Kościół.

Kiedy na świecie jest ok. 50 mln osób psychicznie chorych, w Polsce ok. 500 tys., to jest to społeczny problem - podkreślił.

Jak powiedziała prof. Joanna Meder z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, ludzie chorzy psychicznie "to osoby, które nie potrafią same o siebie zawalczyć".

Zapadają na te choroby często ludzie młodzi, bardziej wrażliwi, lepiej uczący się. Ci, na których stawiają rodziny. Na początku nie zdają sobie sprawy z choroby, są osaczeni, narasta w nich lęk - powiedziała.

Dodała, że dzięki nowoczesnym lekom można pomóc tym chorym, ale gdy wracają do domów, często są izolowani przez społeczeństwo. Nie wiemy jak się zachować, więc ich unikamy. Ci chorzy źle na to reagują i czasem podejmują decyzje o samobójstwie - powiedziała.

Podczas uroczystości z okazji Światowego Dnia Chorego wręczono odznaczenia "Zasłużony dla Miasta Stołecznego Warszawy". Otrzymało je 15 kapelanów szpitalnych - za wspieranie i pomoc chorym oraz ich bliskim.

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został 13 maja 1992 roku przez papieża Jana Pawła II i jest obchodzony co roku 11 lutego w uroczystość Matki Bożej z Lourdes.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)