Służba w Hitlerjugend
W 1941 roku, w wieku 14 lat Joseph wstąpił do Hitlerjugend, w której członkostwo było obowiązkowe od 25 marca 1939. Według korespondenta tygodnika National Catholic Reporter Johna Allena, Ratzinger nie podchodził entuzjastycznie do członkostwa w tej organizacji, odmawiał brania udziału w spotkaniach.
Gdy miał 16 lat wraz z innymi kolegami z klasy rozpoczął obowiązkowe przygotowanie wojskowe w zakresie obrony przeciwlotniczej. Powołany został do programu Luftwaffenhelfer. Zostali przydzieleni do oddziału odpowiedzialnego za ochronę fabryki silników lotniczych BMW w Ludwigsfeld. Następnie służył w Innsbrucku. Potem oddział udał się do Gilching, by ochraniać bazę myśliwców niemieckich i atakować bombowce aliantów. W Gilching Ratzinger służył w posterunku telefonicznym.
10 września 1944 jego klasa została zwolniona z korpusu. Jednak wracając do domu, Ratzinger otrzymał nowe powołanie do Reichsarbeitsdienst (Służby Pracy Rzeszy). Oddelegowano go do węgierskiego obszaru granicznego z Austrią. Tu pracował, aż do czasu, gdy Armia Czerwona zajęła Węgry. Wtedy to został skierowany do przygotowywania umocnień przeciwpancernych, oczekujących na ofensywę wojsk radzieckich. Tam też był świadkiem pędzenia Żydów do obozów śmierci. Zwolniony ze służby został 20 listopada 1944 r.
Obok: zdjęcia z 1943 roku przedstawia Josepha Ratzingera w mundurze niemieckich sił powietrznych czasie II wojny światowej