Trwa ładowanie...

Państwowa fucha ojca prezydenta Polski. Jan Duda zarobił 70 tysięcy

Jan Tadeusz Duda, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy zarobił już ok. 70 tysięcy złotych za zasiadanie w państwowej Radzie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Działalność Rady nadzoruje minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

Share
Państwowa fucha ojca prezydenta Polski. Jan Duda zarobił 70 tysięcyŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d2anv63

Mało kto wie, że profesor Jan Duda jest członkiem Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. NCBR jest agencją wykonawczą ministra nauki, powołaną latem 2007 roku jako jednostka realizująca zadania z zakresu polityki naukowej i innowacyjnej państwa.

Duda został członkiem Rady 30 listopada 2016 r., jako przedstawiciel "środowisk społeczno-gospodarczych”. A to oznacza, że miesięcznie otrzymuje z ministerialnej kasy ok. 4,2 tys. zł. Dodatkowo może dostać 500 zł, jeżeli przewodniczący Rady wyznaczy go w zastępstwie do prowadzenia posiedzeń. Jego kadencja trwa cztery lata i skończy się w listopadzie 2020 r. Do Rady zgłosił go Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który za nadrzędny cel stawia sobie „kształtowanie i propagowanie postaw i działań upowszechniających nowoczesny polski patriotyzm”.

Jak łatwo policzyć, ojciec Dudy przez siedemnaście miesięcy pracy w Radzie zarobił ok. 70-71 tysięcy złotych. Posiedzenia Rady, w których uczestniczy profesor odbywają się raz w miesiącu.

Zobacz także: Elżbieta Pawłowicz bezlitosna dla Andrzeja Dudy. Inaczej jest z Donaldem Tuskiem

Czym się zajmuje w Radzie ojciec prezydenta? – Jest członkiem komisji ds. strategicznych programów badań naukowych i prac rozwojowych. Komisja przygotowuje projekty strategicznych programów, które Rada przedstawia do zatwierdzenia ministrowi – czytamy na stronie NCBR.

d2anv63

- Jego zainteresowania naukowe i badawcze obejmują zagadnienia informatyki stosowanej, teorii systemów oraz modelowania matematycznego i cyfrowego złożonych procesów dla potrzeb zarządzania, badań naukowych i sterowania procesami technologicznymi (…) Jest głównym autorem i wykonawcą trzech wdrożonych systemów sterowania komputerowego, dwóch systemów wspomagania decyzji w zarządzaniu oraz licznych pakietów oprogramowania dla potrzeb badań naukowych i dydaktyki – czytamy w biogramie profesora.

Pieniądze z zasiadania w Radzie, to nie jedyne wynagrodzenie jakie otrzymuje prof. Jan Duda. Dodatkowo pracuje jako profesor na dwóch uczelniach: Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tanowie. A także jest radnym sejmiku małopolskiego. Jak wynika z jego oświadczenia majątkowego za 2016 r., w ciągu roku zarobił łącznie 292 tysiące złotych. Oprócz tego otrzymuje wysoką emeryturę 73,5 tys. zł rocznie – czyli 6,1 tys. zł miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2anv63

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2anv63
d2anv63
Więcej tematów