Trwa ładowanie...
d1ncfad

Państwo Islamskie zdobyło trzy samoloty myśliwskie. Lotnicy z Iraku uczą dżihadystów latania

Iraccy lotnicy, którzy przyłączyli się do Państwa Islamskiego, szkolą jego członków w pilotowaniu trzech zdobycznych myśliwców odrzutowych - poinformowało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, powołując się na świadków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Syryjskie samoloty MiG-23 w izraelskim muzeum
Syryjskie samoloty MiG-23 w izraelskim muzeum (Domena Publiczna, Fot: Oren Rozen)
d1ncfad

Przedstawiciel mającego swą siedzibę w Wielkiej Brytanii Obserwatorium Rami Abdel Rahman powiedział agencji Reutera, że loty szkoleniowe odbywają się z opanowanej przez islamistów bazy syryjskich sił powietrznych Dżarra, na wschód od miasta Aleppo.

- Mają instruktorów, irackich oficerów, którzy służyli jako piloci u Saddama Husajna - zaznaczył Rahman. Dodał, iż ludzie wielokrotnie widzieli samoloty startujące z bazy i powracające do niej.

Nie jest jasne, czy myśliwce dysponują uzbrojeniem i czy są w stanie latać na dłuższe odległości. Według relacji świadków mogą to być samoloty typu MiG-21 lub MiG-23, zdobyte na syryjskich siłach rządowych.

Region na wschód od Aleppo stanowi jedną z głównych ostoi Państwa Islamskiego na terytorium Syrii. Brak było dotąd doniesień, by ugrupowanie to prowadziło działania lotnicze.

d1ncfad

Podziel się opinią

Share
d1ncfad
d1ncfad