"Pamiętamy". Internauci publikują zdjęcia
10 kwietnia 2010 roku lecieli do Katynia, by uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Siedem lat temu w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Internauci pokazują, że pamiętają i publikują zdjęcia.
Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Dzisiaj w Warszawie odbędą się państwowe obchody rocznicy tej tragedii z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Ulicami stolicy po południu przejdzie także Marsz Pamięci.
Na Twitterze internauci pokazują, że pamiętają.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Pogrzeb Pary Prezydenckiej odbył się 18 kwietnia 2010 roku na Wawelu. Lech i Maria Kaczyńscy zostali pochowani w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.
Maria Kaczyńska - skromna i życzliwa Pierwsza Dama
Maria Kaczyńska z wykształcenia była ekonomistką. Swojego męża poznała w 1976 roku. Od 23 grudnia 2005 roku, kiedy Lech Kaczyński objął urząd prezydenta, jego żona podjęła obowiązki Pierwszej Damy. W imieniu prezydenta, Maria Kaczyńska uczestniczyła jako Specjalny Wysłannik w wielu uroczystościach międzynarodowych, reprezentując Głowę Państwa.
Jako Pierwsza Dama wspierała działalność charytatywną, była zaangażowana w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, zajmowała stanowisko w kwestiach ochrony środowiska, jak pozostawienie Doliny Rospudy w nienaruszonym stanie, zajmowała się wspieraniem profilaktyki onkologicznej.
Maria Kaczyńska była pierwszą osobistością z Polski, która została uhonorowana w szczególny sposób - w 2008 roku jej imieniem i nazwiskiem Holendrzy nazwali oficjalnie nową odmianę tulipana.
Była osobą skromną i życzliwą. Została zapamiętana jako żona prezydenta, która nie tylko dyskretnie dbała o wizerunek męża, lecz także ciepło i dowcipnie mówiła o ich wzajemnych relacjach.
Maria Kaczyńska została uhonorowana Wielkim Krzyżem dla Damy Orderu Zasługi Zakonu Maltańskiego. Otrzymała Bursztynową Różę, wyróżnienie przyznane za działalność charytatywną pod hasłem "Miej serce i patrzaj w serce - przeciw obojętności".
Lech Kaczyński - podkreślał rolę patriotyzmu i przywiązania do ojczyzny
Lech Kaczyński był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej od 2005 roku. Wcześniej, w latach 1992-95 był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, następnie ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie Jerzego Buzka, potem prezydentem Warszawy. Był działaczem "Solidarności", współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i pierwszym prezesem PIS. W swej karierze pełnił też funkcję senatora i posła na sejm I i IV kadencji.
Prezydent Kaczyński był znany z patriotycznych wypowiedzi. Wielokrotnie przypominał zasługi Polaków w walkach o odzyskanie polskiej państwowości, podkreślał, jak wielką rolę powinien odgrywać patriotyzm i przywiązanie do ojczyzny.
Był orędownikiem pojednania między narodami, które w historii boleśnie doświadczyły wzajemnych krzywd i zbrodni. Był oddany sprawie budowy nowych relacji w stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich.
Lech Kaczyński zasiadał w organizacjach międzynarodowych. W Międzynarodowej Organizacji Pracy był członkiem Rady Administracyjnej, a w Europejskim Stowarzyszeniu Najwyższych Organów Kontroli Państwowej EUROSAI - członkiem prezydium.