Trwa ładowanie...

Pałac w Rogalinie już po renowacji - będzie można go zwiedzać od 16 czerwca

Po 2,5 roku zakończyła się renowacja jednego z najpiękniejszych zabytków Wielkopolski – XVIII-wiecznego pałacu w Rogalinie. 30 maja nastąpiło jego uroczyste otwarcie z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, a od 16 czerwca będzie otwarty dla wszystkich zwiedzających.

Pałac w Rogalinie już po renowacji - będzie można go zwiedzać od 16 czerwcaŹródło: Urząd Miasta Poznania
dwnqztw
dwnqztw

Na ten moment nie tylko Wielkopolanie czekali od dawna. Nareszcie będzie można zwiedzać cały kompleks pałacowych zabudowań w Rogalinie. Pałac w tym miejscu powstał na początku lat 70. XVIII wieku jako rodowa siedziba Kazimierza Raczyńskiego - starosty generalnego Wielkopolski, później marszałka nadwornego koronnego na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powstałe wówczas późnobarokowe założenie pałacowo-parkowe przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie, a swoje szczególne miejsce w historii polskiej kultury zawdzięcza nie tylko wyjątkowej wartości artystycznej, ale również walorom kompozycyjnym układu przestrzennego powiązanego z naturalnym krajobrazem.

Do tej pory można było tu tylko zwiedzać park, wozownię, galerię obrazów i zaledwie niektóre wnętrza. Reszta wymagała generalnego remontu, który właśnie się zakończył.

- Pałac Rogaliński wreszcie będzie dostępny i 16 czerwca otworzymy go dla publiczności. To miejsce szczególne, związane z historią wielu pokoleń rodziny Raczyńskich, zasłużonej dla Polski w różnych dziedzinach, a z drugiej strony - perła architektury, jedna z najpiękniejszych rezydencji, jakie w Polsce mamy - mówi prof. Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, którego oddziałem jest pałac.

W wyniku trwających przez 2,5 roku prac wyremontowano m.in. paradną klatkę schodową, jadalnię i bibliotekę. Renowacji poddano też skrzydło południowe i północne, stajnię, powozownię i dawny czworak dworski. Nowy blask zyskały też wszystkie elewacje, dachy, ogrodzenia i plac przed rezydencją rodu Raczyńskich. Wyburzono niepasujące współczesne budynki. Oprócz tego szykowane jest wirtualne muzeum i muzeum dla dzieci, a w podziemiach pałacu znajdą się specjalne sale edukacyjne. Na terenie budynków i parków przewidziano też udogodnienia dla osób starszych, niepełnosprawnych ruchowo, niedowidzących i niewidomych.

dwnqztw

Wnętrza odtworzono w najdrobniejszych detalach. Wiele mebli i innych sprzętów pozyskano z innych placówek muzealnych, a także z zasobów prywatnych. Część musiano odtworzyć na podstawie dokumentacji. Całość prac kosztowała 38 mln zł, ale w planach jest jeszcze całkowita rewitalizacja parku za pałacem.

Zwiedzający będą mogli podziwiać pałac od 16 czerwca.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dwnqztw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwnqztw
Więcej tematów