PolskaPałac w Rogalinie już po renowacji - będzie można go zwiedzać od 16 czerwca

Pałac w Rogalinie już po renowacji - będzie można go zwiedzać od 16 czerwca

Po 2,5 roku zakończyła się renowacja jednego z najpiękniejszych zabytków Wielkopolski – XVIII-wiecznego pałacu w Rogalinie. 30 maja nastąpiło jego uroczyste otwarcie z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, a od 16 czerwca będzie otwarty dla wszystkich zwiedzających.

Pałac w Rogalinie już po renowacji - będzie można go zwiedzać od 16 czerwca
Źródło zdjęć: © Urząd Miasta Poznania
Zenon Kubiak

29.05.2015 | aktual.: 04.06.2015 09:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na ten moment nie tylko Wielkopolanie czekali od dawna. Nareszcie będzie można zwiedzać cały kompleks pałacowych zabudowań w Rogalinie. Pałac w tym miejscu powstał na początku lat 70. XVIII wieku jako rodowa siedziba Kazimierza Raczyńskiego - starosty generalnego Wielkopolski, później marszałka nadwornego koronnego na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powstałe wówczas późnobarokowe założenie pałacowo-parkowe przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie, a swoje szczególne miejsce w historii polskiej kultury zawdzięcza nie tylko wyjątkowej wartości artystycznej, ale również walorom kompozycyjnym układu przestrzennego powiązanego z naturalnym krajobrazem.

Do tej pory można było tu tylko zwiedzać park, wozownię, galerię obrazów i zaledwie niektóre wnętrza. Reszta wymagała generalnego remontu, który właśnie się zakończył.

- Pałac Rogaliński wreszcie będzie dostępny i 16 czerwca otworzymy go dla publiczności. To miejsce szczególne, związane z historią wielu pokoleń rodziny Raczyńskich, zasłużonej dla Polski w różnych dziedzinach, a z drugiej strony - perła architektury, jedna z najpiękniejszych rezydencji, jakie w Polsce mamy - mówi prof. Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, którego oddziałem jest pałac.

W wyniku trwających przez 2,5 roku prac wyremontowano m.in. paradną klatkę schodową, jadalnię i bibliotekę. Renowacji poddano też skrzydło południowe i północne, stajnię, powozownię i dawny czworak dworski. Nowy blask zyskały też wszystkie elewacje, dachy, ogrodzenia i plac przed rezydencją rodu Raczyńskich. Wyburzono niepasujące współczesne budynki. Oprócz tego szykowane jest wirtualne muzeum i muzeum dla dzieci, a w podziemiach pałacu znajdą się specjalne sale edukacyjne. Na terenie budynków i parków przewidziano też udogodnienia dla osób starszych, niepełnosprawnych ruchowo, niedowidzących i niewidomych.

Wnętrza odtworzono w najdrobniejszych detalach. Wiele mebli i innych sprzętów pozyskano z innych placówek muzealnych, a także z zasobów prywatnych. Część musiano odtworzyć na podstawie dokumentacji. Całość prac kosztowała 38 mln zł, ale w planach jest jeszcze całkowita rewitalizacja parku za pałacem.

Zwiedzający będą mogli podziwiać pałac od 16 czerwca.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (13)