Pałac Saski w Warszawie. Lada dzień ruszy odbudowa

"11 listopada, w stulecie odzyskania niepodległości, symbolicznie rozpocznie się odbudowa Pałacu Saskiego" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Pałac Saski w Warszawie. Lada dzień ruszy odbudowa
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański
Michał Wróblewski

20.10.2018 14:26

Z informacji przekazanej „Rzeczpospolitej" przez Kancelarię Prezydenta wynika, że „zostanie wówczas wskazana droga do realizacji inwestycji". „Pałac Saski ma być formą trwałego upamiętnienia roku jubileuszowego - pomnikiem niepodległości. Będzie również dopełnieniem dzieła odbudowy stolicy po zniszczeniach z czasu II wojny światowej. Gmachy publiczne zawsze są wyrazem istnienia państwa" – czytamy w stanowisku tego urzędu.

Decyzja o symbolicznym odbudowaniu pałacu - jak przypomina "Rzeczpospolita" - zapadła podczas posiedzenia Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP.

- Możemy już mówić o skompletowanej dokumentacji, planach Pałacu Saskiego i o możliwości, żeby 11 listopada był dniem, w którym obchodząc stulecie odzyskania niepodległości, w sposób symboliczny rozpocznie się wielkie przedsięwzięcie odbudowy Pałacu Saskiego - stwierdził wówczas prezydencki minister Wojciech Kolarski. W rozmowie z „Rzeczpospolitą" nie podał jednak scenariusza uroczystości.

Historia Pałacu Saskiego

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. w Pałacu Saskim umieszczono Sztab Generalny Wojska Polskiego. W tym budynku mieściło się m.in. Biuro Szyfrów. Przed pałacem stanął pomnik księcia Józefa PoniatowskiegoJózefa Poniatowskiego, w 1925 r. pod kolumnadą umieszczono Grób Nieznanego Żołnierza.

W czasie wojny pałac zajmował Wehrmacht. W grudniu 1944 r. Pałace Saski i sąsiedni Bruhla oraz pomnik Józefa Poniatowskiego zostały wysadzone w powietrze. Ocalał jedynie fragment kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza. Gdy warszawski ratusz podjął decyzje o odbudowie Pałacu Saskiego i kamienic przy ul. Królewskiej w latach 2006 i 2008 przeprowadzono badania archeologiczne. W 2007 r. najcenniejsza część odsłoniętych piwnic została wpisana do rejestru zabytków, a potem zasypane. Inwestycję wstrzymano w 2008 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (227)