PolitykaPakt w sprawie migracji przyjęty. Polska na nie

Pakt w sprawie migracji przyjęty. Polska na nie

Większość państw ONZ przyjęła wspólne standardy i normy dotyczące migracji, podpisując dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Polska jest w gronie krajów, które się wyłamały. Rządzący zrobili tak, jak zapowiadali.

Pakt w sprawie migracji przyjęty. Polska na nie
Źródło zdjęć: © PAP | DEPO PHOTOS
Anna Kozińska

Aż 164 państwa podpisały w Marrakeszu pakt w sprawie migracji - Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration. Przyjęcie dokumentu było dobrowolne. Polska skorzystała z możliwości odmowy.

O sprawie informuje TVN 24. Razem z Polską paktu - który jest pierwszym dokumentem kompleksowo regulującym międzynarodowe przepływy osób - nie przyjęły taż takie kraje jak Stany Zjednoczone, Australia, Izrael, Austria, Bułgaria, Czechy, Łotwa, Słowacja, Węgry czy Szwajcaria.

Już w listopadzie polski rząd podjął decyzję o niepodpisaniu paktu. Powód? "Dokument nie spełnił postulatów Polski dotyczących potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej". Ponadto, zawarte w dokumencie sformułowania, zdaniem rządzących, "mogą powodować znaczne trudności w interpretacji i implementacji porozumienia".

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, bezpośrednio przed przyjęciem paktu w Marrakeszu, apelował do przeciwników dokumentu, by zmienili zdanie. - Mogę tylko mieć nadzieję, że dostrzeżecie wartość tego paktu dla waszych własnych społeczeństw i przyłączycie się do naszego wspólnego przedsięwzięcia - mówił.

Pakt nazwał "mapą drogową do zapobieżenia cierpieniom i chaosowi oraz przygotowania strategii współpracy, które będą służyć nam wszystkim".

Źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (390)