Mołotow po wojnie w Warszawie
Kariera Wiaczesław Mołotowa (właściwie Skriabina) bynajmniej nie zakończyła się wraz z wojną. Ten jeden z najbliższych współpracowników Stalina, przewodniczący rady Komisarzy Ludowych, szef dyplomacji ZSRR i przez pewien czas premier po wojnie pełnił ważne funkcje w aparacie państwowym komunistycznego reżimu. Jeszcze w trakcie wojny towarzyszył Stalinowi w Teheranie, Jałcie i Poczdamie darzony powszechnym szacunkiem. W 1949 Stalin nakazał aresztować jego żonę, na fali czyszczenia Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego z wpływów żydowskich, a samego Mołotowa odsunął od funkcji ministra spraw zagranicznych.
Po śmierci Stalina Mołotow wrócił jednak na stanowisko i rozpoczął walkę o najważniejsze funkcje w państwie. W 1957 roku próbował nawet obalić Chruszczowa, za co został usunięty z Komitetu Centralnego KPZR. Zesłano go jako ambasadora do Mongolii. Jednak trzy lata później w 1960 zasiadał już jako przedstawiciel ZSRR w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu. Usunięty później z partii przed XXII zjazdem KPZR został wysłany na emeryturę. W 1984 r. na dwa lata przed śmiercią został przywrócony w prawach członka partii. Zmarł spokojnie dożywszy starości w Moskwie.
Zdjęcie przedstawia wizytę Mołotowa w Warszawie w 1948 roku. Szef radzieckiej dyplomacji po wojnie witany był z honorami przez polskich towarzyszy.