Sowieckie zwycięstwo nad nazizmem
Niecałe dwa lata po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow Rzesza Niemiecka złamała jego postanowienia i bez wypowiedzenia wojny najechała na Związek Radziecki. Stalin, który w ogóle nie brał pod uwagę niemieckiej agresji, załamany tym faktem przez dwa tygodnie miał nie wychodzić ze swego gabinetu. Tak zaczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana. Zwycięstwo w tej walce legło u podstaw ideologii powojennego ZSRR, a potem także Rosji.
Rosjanie przez długi czas nie przyznawali się do podpisania tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. A zajęcie terytoriów Rzeczypospolitej po 17 września 1939 r. przedstawiali jako ratunek przed hitlerowcami.
Dla Rosjan zwycięstwo nad Hitlerem jest narodową świętością, a kto podważa czystość moralną sowieckich zwycięzców tej wojny, obraża jej ofiary.
Radziecka strefa wpływów, zaprojektowana w protokole paktu Ribbentrop-Mołotow przetrwała wojnę. Litwa, Łotwa, Estonia i Bessarabia stały się republikami ZSRR i odzyskały niepodległość dopiero w latach 90. Również pewne obszary Finlandii, zaanektowane przez ZSRR podczas wojny, nigdy nie wróciły do macierzy.