PolskaPAH uczy repatriantów

PAH uczy repatriantów

Polska Akcja Humanitarna na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu zorganizowała w czterech województwach kursy języka polskiego dla repatriantów i członków ich rodzin. Akcja edukacyjna organizowana jest po raz pierwszy od wejścia ustawy o repatriacji.

"Nie było wcześniej takiego kursu językowego dla repatriantów. Na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku realizowane były tylko kursy adaptacyjne dla repatriantów" - powiedziała Jolanta Kusznir z Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH).

"Do 2001 roku organizowanie kursów, w tym językowych, znajdowało się w kompetencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ustawa o repatriacji nałożyła ten obowiązek na MENiS. Realizowany obecnie przez PAH kurs jest pierwszym od momentu jej wejścia w życie" - powiedziała rzeczniczka MENiS Małgorzata Szelewicka.

W pierwszych dwóch dniach weekendowego kursu, w sobotę i niedzielę, z 652 uprawnionych uczestniczyło blisko 170 osób (90 w Mazowieckiem, 20 w Kujawsko-Pomorskiem, 30 w Dolnośląskiem i ok. 30 w Łódzkiem).

Zajęcia na kursach odbywają się w soboty i niedziele, od 15 listopada do 7 grudnia tego roku, w sześciu miastach: Bydgoszczy, Łodzi, Toruniu, Warszawie, Włocławku i Wrocławiu. Prowadzą je doświadczeni lektorzy i poloniści w trzech grupach: początkującej, średniozaawansowanej i zaawansowanej.

Udział w kursie jest bezpłatny, finansuje go MENiS. Organizatorzy pokrywają koszty dojazdu, noclegu, wyżywienia i pomocy dydaktycznych.

Jak informuje PAH, w ramach repatriacji w latach 1997-2001 przyjechało do Polski ponad 3 tys. osób - repatriantów i członków ich rodzin. Ustawa o repatriacji weszła w życie 1 stycznia 2001 roku. Określa zasady nabycia obywatelstwa polskiego w drodze repatriacji, prawa repatrianta, a także zasady oraz tryb udzielania pomocy repatriantom i członkom ich rodzin.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)