PAH apeluje o pomoc finansową dla Czeczenii
W związku ze zbliżającą się 5. rocznicą wybuchu drugiej wojny w Czeczenii, Polska Akcja Humanitarna zwraca się z apelem o finansową pomoc dla swojej misji w tym kraju.
Wszystkie zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na programy, jakie PAH realizuje w Czeczenii. Dzięki tym pieniądzom będziemy mogli kontynuować zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkańców tego kraju - powiedziała Justyna Stępień z PAH.
Wpłat dokonywać można na konto:
56 1060 0076 0000 4011 0000 1906(z dopiskiem "Czeczenia").
Stała Misja Zagraniczna PAH działa w Czeczenii od 2000 roku, gdzie realizuje dwa programy: wodny i sanitarny. Program wodny prowadzony jest w stolicy tego kraju - Groznym. W jego ramach PAH dostarcza codziennie mieszkańcom 650 tys. litrów wody pitnej. Woda jest oczyszczana, a następnie rozwożona cysternami do 180 przenośnych zbiorników wodnych umiejscowionych przy szpitalach, szkołach, przedszkolach i na posesjach prywatnych.
W ramach programu sanitarnego PAH buduje toalety przy szpitalach i szkołach, a także oczyszcza tereny tych placówek z odpadów. Obecnie pomoc trafia do mieszkańców miast: Grozny, Gudermes, Szali, Stare Atagi, Aczchoj-Martan. Od 16 czerwca br. partnerem programu sanitarnego PAH jest Biuro Pomocy Humanitarnej przy Komisji Europejskiej (ECHO).
W 1994 roku wojska rosyjskie zaatakowały separatystyczną republikę Czeczenii dążąc do obalenia władz niepodległościowych w Groznym. Była to tzw. pierwsza wojna czeczeńska. Po trwającej prawie dwa lata operacji Rosjanie musieli się wycofać pozostawiając u władzy separatystów.
Powrócili do Czeczenii we wrześniu 1999 roku, po serii zamachów terrorystycznych dokonanych w Moskwie i innych miastach, o które Kreml oskarżył separatystów czeczeńskich. Rozpoczęli w ten sposób tzw. drugą wojnę czeczeńską, która de facto trwa do dziś, pomimo ogłoszenia przez Moskwę w kwietniu 2000 roku oficjalnego zakończenia operacji zbrojnej.
Wojnie towarzyszą zamachy terrorystyczne separatystów. Siły rosyjskie i wspierające je oddziały milicji czeczeńskiej oskarżane są z kolei o brutalne traktowanie ludności cywilnej.
Ofiary dwóch wojen czeczeńskich to ponad 150 tys. zabitych oraz ponad 800 tys. uchodźców.