Trwa ładowanie...

Padł rozkaz. Chiny i Indie wycofują wojska

Zmiana w napiętych stosunkach w zachodnich Himalajach. Z przygranicznego Gogra-Hotsprings, dwa lata po krwawych starciach, wojska rozpoczęły odwrót. Chińskie ministerstwo obrony poinformowało w piątek, że wycofywanie się armii odbywa się w sposób "zsynchronizowany i zaplanowany".

Szansa na wyciszenie tybetańskiego konfliktu. Chińskie i indyjskie wojska wycofują się z rejonu przygranicznego, gdzie dwa lata temu doszło do poważnego napięcia  Szansa na wyciszenie tybetańskiego konfliktu. Chińskie i indyjskie wojska wycofują się z rejonu przygranicznego, gdzie dwa lata temu doszło do poważnego napięcia Źródło: Getty Images, fot: ChinaFotoPress
d305o7y
d305o7y

Demilitaryzacja obszaru przeprowadzana jest tuż przed zaplanowanym na przyszły tydzień spotkaniem w Uzbekistanie. Mają w nim uczestniczyć prezydent Chin Xi Jinping i premier Indii Narendra Modi. Taszkient odwiedzić ma także Władimir Putin, który spotka się tam z chińskim przywódcą.

Zarówno Chiny, jak i Indie mają nadzieję na zachowanie pokoju w zapalnym punkcie wspólnej granicy. "Kontakt oko w oko się skończył" - ogłosiło indyjskie ministerstwo obrony, podał Reuters.

Oba kraje dzielą granicę o długości 3800 kilometrów. Wojska pilnujące tej linii wcześniej przestrzegały wieloletnich protokołów, aby uniknąć użycia jakiejkolwiek broni palnej.

d305o7y

Tybet. Wojska indyjskie i chińskie wycofują się z obszaru przygranicznego

W 2020 roku doszło jednak do pierwszych od 1945 roku starć w przygranicznym rejonie Galwan-Ladakh. W walkach wręcz z użyciem pięści, kamieni, patyków i metalowych prętów zginęło 20 indyjskich i 4 chińskich żołnierzy. W związku z potyczkami doszło do eskalacji napięcia między azjatyckimi gigantami uzbrojonymi w broń jądrową.

Od czerwca 2020 roku odbyło się 16 rund spotkań wyższych dowódców wojskowych z obu krajów. Wojska jednak wciąż stacjonowały wzdłuż spornych obszarów w Ladakhu. Posterunki ustawione zostały w wielu miejscach, czasem nawet na wysokości prawie 5 tysięcy metrów n.p,m., gdzie niedobór tlenu i mróz mogą zagrażać życiu.

W wysokich partiach Himalajów chińska armia prowadziła pokazowe ćwiczenia z wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętu. Pekin prowadził w regionie także propagandowe akcje, takie jak zrzucanie ulotek z dronów i wykrzykiwanie haseł przez ogromne megafony.

Tajwan łatwo się nie podda. Wszyscy gotowi na wojnę z Chinami

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d305o7y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d305o7y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj