Trwa ładowanie...
d2tjp1h
Andrzej Duda
07-03-2017 15:30

Padł nowy rekord zbiórki WOŚP. To ponad 105 mln zł

Ponad 105 mln 570 tys. 801 zł i 49 gorszy zebrano podczas tegorocznego 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla pediatrii i seniorów - poinformował szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak. To oznacza, że zeszłoroczny rekord zbiórki został pobity. Owsiak podkreślił jednak, że bicie rekordu samo w sobie nie jest w tym przypadku najważniejsze.

d2tjp1h
d2tjp1h

105 mln 570 tys. 801 zł i 49 groszy

- Ta kwota jest nieprawdopodobnie kosmiczna. Do samego końca nie mogliśmy uwierzyć, że przekroczyliśmy granicę 100 milionów złotych - tak szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak ocenił zebraną podczas 25. Finału kwotę.

- Polacy i ludzie ze świata po raz kolejny udowodnili, że w styczniowy, zimowy dzień potrafimy być razem, robiąc tak wiele dobrego na rzecz innych, a przy tym doskonale się bawić i pokazać światu, że my, Polacy, potrafimy robić rzeczy niezwykłe, bez focha, ponad podziałami. Dzięki zebranym pieniądzom Fundacja WOŚP po raz kolejny wyposaży szpitale w najnowocześniejszy sprzęt o kosmicznej technologii, wspierając tym samym dzieci i seniorów. Ponad 105 milionów złotych, na zdrowie - mówił Owsiak.

Kwota zebrana w trakcie 25. finału to 105,570,801,49 zł.

Na rzecz zbiórki kwestowało 120 tys. wolontariuszy w blisko 1700 sztabach, z czego 57 umiejscowionych było poza granicami Polski. W tym roku po raz pierwszy orkiestra zagrała w Chinach, Japonii czy na Filipinach. Bardzo aktywnie włączyły się te rejony świata, gdzie tradycyjnie żyje liczna społeczność polonijna, czyli Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i większość państw europejskich.

d2tjp1h

- Finał WOŚP pokazuje, że nie jesteśmy podzieleni. Nieważne są jakiekolwiek podziały między nami, ale razem wszyscy możemy zrobić rzecz niezwykłą - mówił szef Fundacji WOŚP, nawiązując do organizowanej od 25 lat akcji.

- Kochamy was bardzo, dziękujemy. Na tym właśnie polega Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, że dzieją się rzeczy niezwykłe - powiedział Owsiak. Zanim ogłosił zebraną w tym roku sumę, przypominał wszystkie Finały akcji i dziękował wolontariuszom oraz darczyńcom.

"Tegoroczny rezultat akcji przerósł najśmielsze oczekiwania"

Do działań WOŚP-u można było dołączyć się również przez licytacje na internetowym serwisie aukcyjnym. - Tegoroczny rezultat akcji przerósł najśmielsze oczekiwania, wystawiono ponad 55 tysięcy przedmiotów - powiedziała Marlena Kuczko z zespołu koordynującego internetowe aukcje. Wśród nich były m.in. dwa przekazane przez prezydencką parę: ujęcie z lotniska w podkrakowskich Balicach, gdy po powitaniu papieża Franciszka Agata Kornhauser-Duda wyjątkowo spontanicznie witała się z zebranymi na płycie lotniska biskupami, oraz spinki Andrzeja Dudy.

Celem akcji drugi raz z rzędu była pomoc dla oddziałów pediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej dla seniorów. - Orkiestra praktycznie wyciągnęła temat geriatrii z niebytu. Był to, i niestety nadal jest, najbardziej zaniedbany dział medycyny w polskim systemie opieki zdrowotnej - stwierdziła Lidia Niedźwiedzka Owsiak, dyrektor ds. medycznych i członek zarządu WOŚP.

d2tjp1h

Wydarzenie po raz pierwszy było transmitowane przez niepublicznego nadawcę - TVN, co wiązało się m.in. z koniecznością wybudowania pod Pałacem Kultury i Nauki miasteczka WOŚP, gdzie znalazły się telewizyjne studia, stanowiska pracy Fundacji, łączność ze sztabami i miejscami organizowania akcji, obok grającej, jak co roku, finałowej sceny.

Podsumowanie finału oraz 25 lat działalności WOŚP odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas uroczystości zasłużonym dla orkiestry osobom i instytucjom wręczono srebrne medale 25-lecia orkiestry.

d2tjp1h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tjp1h
Więcej tematów