Trwa ładowanie...
d3f66ny
08-03-2008 07:50

Paczkowski: przyczyną rozruchów marcowych była próba przejęcia władzy w PZPR

Profesor Andrzej Paczkowski uważa, że bezpośrednią przyczyną wybuchu rozruchów marca '68 była próba przejęcia części władzy w PZPR przez młodszą część działaczy partyjnych.

d3f66ny
d3f66ny

W opinii historyka Polskiej Akademii Nauk, który był gościem "Sygnałów Dnia", młodsze pokolenie działaczy często czuło, że ich kariera polityczna jest blokowana przez komunistów żydowskiego pochodzenia.

Profesor Paczkowski powiedział, że lata 60. były okresem, kiedy społeczeństwo polskie coraz bardziej zaczęło się odsuwać od władzy i wyrażać swoje niezadowolenie. Jak podkreślił, wydarzenia marcowe były próbą przypisania komuś winy za podwyżki i zaostrzenie cenzury. Zdaniem profesora Andrzeja Paczkowskiego kampania prowadzona przez ówczesne władze była zarówno antystudencka jak i antyinteligencka.

Profesor Paczkowski zwrócił uwagę, że wydarzenia Marca 68 roku, uznawane za bunt środowisk inteligenckich, były niezbędnym ogniwem w cyklu protestów, do których doszło w latach następnych. Lata 70. to okres buntu robotników, których nie wsparła inteligencja. Dopiero w latach 80. doszło do wspólnego działania tych środowisk, którego zapowiedzią było powstanie w 1976 roku Komitetu Obrony Robotników.

8 marca mija 40. rocznica wydarzeń marcowych. Zapoczątkował je wiec studentów Uniwersytetu Warszawskiego, zorganizowany na znak protestu przeciwko decyzji władz o zdjęciu ze sceny Teatru Narodowego "Dziadów" Adama Mickiewicza. Wiec był również reakcją na zatrzymanie i relegowanie z uczelni dwóch studentów: Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Władze interweniowały, wprowadzając do akcji oddziały milicji. Do studentów przyłączyły się środowiska intelektualistów. Fala protestów ogarnęła całą Polskę.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj