Otwarto Izbę Pamięci Żydów Wierzbnika-Starachowic
Izbę Pamięci Żydów Wierzbnika-Starachowic otwarto w poniedziałek w Starachowickim Centrum Kultury. Wystawiono w niej pamiątki ocalałe po społeczności żydowskiej z najstarszej dzielnicy Starachowic.
W izbie wyeksponowano różnego rodzaju judaica - m.in. dokumenty, książki, pamiątkowe tablice, fotografie, plansze obrazujące życie społeczności żydowskiej, a także obrazy pędzla Jakowa Snira z Izraela i Macieja Fankiewicza ze Starachowic.
Uroczystość rozpoczął kadisz - modlitwa za zmarłych. Na miejscowym cmentarzu-kirkucie za ofiary holokaustu modlili się m.in. członkowie Ziomkostwa Żydów Starachowickich w Izraelu i Kanadzie oraz kilkusetosobowa grupa izraelskiej młodzieży.
Zgodnie z żydowskim zwyczajem, po odśpiewaniu Psalmów Dawidowych u drzwi nowej Izby Pamięci przymocowano mezuzę - mały zwój pergaminu zawierający dwa fragmenty Tory.
W liczących w 1939 roku 24 tys. mieszkańców Starachowicach żyło ok. 3,5 tys. osób wyznania mojżeszowego. Prawie wszystkie zginęły w obozach koncentracyjnych, głównie w Treblince i Oświęcimiu.
Izba Pamięci Żydów Starachowic-Wierzbnika powstała dzięki staraniom Urzędu Miasta, Ziomkostwa Żydów Starachowickich w Izraelu oraz Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej. (jask)