Trwa ładowanie...
Oto nowy papież - jest z Argentyny. Przyjmie imię Franciszek

Oto nowy papież - jest z Argentyny. Przyjmie imię Franciszek

Konklawe wybrało nowego papieża. To 76-letni kardynał Jorge Mario Bergoglio z Argentyny. Papież przyjmie imię Franciszek. Nowy papież ukazał się po godzinie 20.00 na balkonie Bazyliki Świętego Piotra po słowach "Habemus papam", wypowiedzianych przez protodiakona kard. Jean-Louisa Taurana. - Bracia i siostry, dobry wieczór! - tymi słowy Franciszek przywitał się z wiernymi.

Share
d1sijqx

- Dziękuję wam za powitanie - mówił papież, wśród wiwatu tłumów. - Konklawe miało za zadanie dać światu papieża. Zdaje się, że kardynałowie znaleźli go na końcu świata. Chciałbym pomodlić się za naszego biskupa emerytowanego, Benedykta. Módlmy się razem za niego. By Bóg go błogosławił i Matka Boska go strzegła.

Papież Franciszek zwracając się do tysięcy wiernych na Placu Świętego Piotra, powiedział : "Zanim udzielę wam błogosławieństwa, pomódlcie się za mnie". Prośbę tę uznano w pierwszych komentarzach za "rewolucyjny gest".

d1sijqx

- Zaczynamy tę drogę Kościoła w Rzymie, biskup i lud razem, drogę braterstwa, miłości, zaufania między nami - mówił Franciszek.

- Módlmy się za siebie nawzajem, za cały świat, aby było wielkie braterstwo. Niech ta droga Kościoła będzie owocna dla ewangelizacji - dodał nowy papież.

- Dobranoc i dobrego odpoczynku - zakończył papież swe wystąpienie po włosku. Udzielił też błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Nowy papież pokazał się światu wśród ogromnych wiwatów ponad godzinę po pojawieniu się białego dymu, obwieszczającego jego wybór.

Biały dym pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godzinie 19.06. Wyboru dokonano w piątym głosowaniu na konklawe, w jego drugim dniu. Już na poprzednim konklawe w 2005 roku kardynał Jorge Mario Bergoglio otrzymał niewiele mniej głosów niż Joseph Ratzinger.

d1sijqx

Podziel się opinią

Share
d1sijqx
d1sijqx
Więcej tematów