Trwa ładowanie...

Oto lądowy transport przyszłości. "Lewitującą kapsułą z Gdańska do Krakowa w 35 minut?"

Autorami wynalazku są absolwenci Politechniki Warszawskiej.

Oto lądowy transport przyszłości. "Lewitującą kapsułą z Gdańska do Krakowa w 35 minut?"
d4927rq
d4927rq

Grupa naukowców ze stołecznej uczelni opracowała koncepcję niezwykłego pojazdu, który byłby czymś pomiędzy samochodem a samolotem. Co najważniejsze, umożliwiłby dużo szybszy transport np. pomiędzy poszczególnymi miastami. Pomysłodawcy twierdzą, że Hyperloop jest możliwy do wdrożenia również w polskich realiach i stanowi jedno z największych wyzwań przyszłości transportu lądowego.

- Jest to kapsuła poruszająca się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki temu znacząco redukujemy opór powietrza – piszą autorzy projektu . - Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem, wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne.

Źródło: Youtube/Carbon Workshop

Teoretycznie podróż pomiędzy Krakowem a Gdańskiem zajęłaby nieco ponad pół godziny, a wszystko dzięki zastosowaniu wielu innowacyjnych technologii. W realizację tego projektu jest zaangażowanych 25 osób z Politechniki Warszawskiej. Odnieśli już pierwszy duży sukces związany z Hyperloop, ponieważ dotarli do finału konkursu na naddźwiękowy pojazd lądowy, który odbył się w Stanach Zjednoczonych. I choć nie wygrali całej rywalizacji, to sama koncepcja zrobiła na oceniających duże wrażenie. Młodzi naukowcy najbardziej liczą jednak na to, że ich pomysł uda się w przyszłości wcielić w życie.

d4927rq
d4927rq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4927rq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj