Trwa ładowanie...

Oszustwa na truskawkach. Ruszyły kontrole

Kontrolerzy Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych odwiedzają rynki hurtowe w całym kraju. Pod lupę biorą sezonowe owoce. Truskawki opanowują warzywno-owocowy rynek, osobne kramy z takim asortymentem powstają w miastach i przy drogach. Nie zawsze wiemy, co kupujemy.

Truskawki królują w warzywniakach, na bazarach i na oddzielnych stoiskach w miastach i przy drogachTruskawki królują w warzywniakach, na bazarach i na oddzielnych stoiskach w miastach i przy drogachŹródło: PAP, fot: Leszek Szyma�ski
d3lniik
d3lniik

Czerwone truskawki znaleźć można nie tylko na ryneczkach i w marketach, ale też na ulicznych osobnych straganach. Od połowy kwietnia kupować można importowane owoce, ale amatorzy czekają na polskie plony.

Coraz częściej sprzedawcy zapewniają, że oferowany przez nich towar pochodzi z polskich upraw. Pierwsze truskawki dojrzewają pod foliowymi tunelami, na te "spod chmurki" przyjdzie pora dopiero za kilka tygodni.

Kontrolerzy z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych w Poznaniu sprawdzali towar sprzedawany przez Wielkopolską Gildię Rolno - Ogrodniczą na poznańskim Franowie.

d3lniik

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy kupują produkty regionalne? Szczere odpowiedzi mieszkańców Białegostoku

Stwierdzone nieprawidłowości dotyczą głównie informacji o kraju pochodzenia tych owoców. Jak powiedziała portalowi epoznań.pl Ewa Nowakowska z lokalnej inspekcji jakości rolniczej produkcji, brak takiej adnotacji na opakowaniach to poważne zaniedbanie. Minimalna kara to 500 złotych, a maksymalna zależy od wartości partii towaru.

Oszustwa na truskawkach. Najczęściej dotyczy to kraju pochodzenia

Sprzedawcy zatajają pochodzenie truskawek, bo wiedzą, że klienci za pierwsze polskie plony są gotowi zapłacić więcej niż za importowane. Oszustwo na polskie truskawki jest nagminne.

d3lniik

Inspektorzy wskazują na różne metody oszustów. Jak podaje Radio Eska, najczęściej przy towarze umieszcza się tabliczki zapewniające, że mamy do czynienia z towarem z Polski. Nagminne jest usuwanie nalepek lub przepakowanie owoców.

Inspektorzy przypominają, że obowiązkiem sprzedawcy jest pisemne poinformowanie o kraju pochodzenia owoców i klasie ich jakości. Informacja ta musi się znajdować w widocznym miejscu na opakowaniu.

d3lniik

Warto też być odpornym na manipulacje. Trzeba być świadomym, że pierwsze lokalne owoce z gruntu, hodowane pod gołym niebem, pojawią się w Polsce dopiero za kilka tygodni.

Krajową truskawkę łatwo rozpoznać. Jest jaśniejsza od greckiej, marokańskiej czy hiszpańskiej Polsce owoce są jasne, mają małe szypułki przylegające do okrągłej truskawki.

d3lniik

Źródło: epoznan.pl, Eska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3lniik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lniik
Więcej tematów