PolskaOstrzeżenie przed upałami

Ostrzeżenie przed upałami

Zachodniopomorskie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) ostrzega przed upałami. Według biura prognoz, we wtorek i środę na obszarze woj. zachodniopomorskiego, poza nadmorskimi plażami i kurortami, temperatura może osiągnąć nawet 32 st. C.

Służby wojewody zalecają zasłanianie okien i stosowanie urządzeń klimatyzacyjnych w pomieszczeniach, a także sprawdzenie, gdzie znajdują się domownicy i najbliższe osoby.

W godzinach od 10 do 19 należy ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań, unikać miejsc nasłonecznionych, zakładać luźne ubiory w jasnych kolorach, a także zwrócić szczególną uwagę na samopoczucie dzieci i osób starszych - poinformował dyżurny WCZK.

Podczas upałów osoby po 80. roku życia i dzieci poniżej trzech lat nie powinny w ogóle wychodzić z domów między godz. 10 a 18. Koniecznie trzeba też dużo pić i uzupełniać poziom potasu w organizmie - przypomina rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie Edyta Grabowska.

Kiedy na dworze jest temperatura powyżej 30 stopni, szczególnie narażeni są ludzie starsi, małe dzieci i osoby z chorobami krążenia. Pogotowie w trakcie upałów często wzywane jest z powodu zaostrzenia się choroby wieńcowej. Czasem takie zaostrzenie może prowadzić nawet do zgonu - powiedziała Grabowska.

Jak zaznaczyła, na choroby serca i układu krążenia cierpi większość Polaków w starszym wieku i powinni oni szczególnie uważać na siebie podczas upałów.

Skutkiem wysokich temperatur są m.in. zasłabnięcia, zwłaszcza osób starszych, które nie tylko źle znoszą upały, ale również, jak podkreśla Grabowska, nie piją wystarczająco dużo, ponieważ nie odczuwają pragnienia tak jak ludzie młodsi.

Niestety, trzeba się zmuszać do picia. W normalnych warunkach należy wypijać ok. dwóch litrów płynów dziennie, przy takich upałach nawet trzy litry. Bywa, że starsze osoby lekceważą swoje zdrowie, w niedzielę pogotowie był wielokrotnie wzywane do zasłabnięć w kościołach - zaznaczyła.

Podobnie dzieje się na cmentarzach. Otwarta, rozgrzana przestrzeń jest groźna dla osób w podeszłym wieku.

Bywają jednak przypadki, że starsza pani idzie na cmentarz o 12 w południe i dochodzi do zasłabnięcia. To zupełnie nieporozumienie, nie można tak robić - ostrzegła Grabowska.

Podkreślała również, że rodzice powinni szczególnie uważać na dzieci do lat trzech i najlepiej nie wychodzić z nimi z domu między 10 a 18, podawać im dużo płynów i koniecznie chronić kremem z filtrem i nakryciami głowy.

Rzecznika wyjaśniała, że nie tylko dzieci, osoby starsze i chore muszą uważać w czasie upałów. Każdy powinien dużo pić i chronić głowę przed słońcem, a także stosować krem z filtrem UV.

Należy także pilnować poziomu minerałów, a zwłaszcza potasu w organizmie. Jego niedobór można uzupełnić np. pijąc sok pomidorowy. Powinno się unikać także bardzo zimnych napojów, które co prawda chwilowo nas chłodzą, ale mogą spowodować anginę, gwałtownie oziębiając gardło - podkreśliła.

Ze skutkami upałów powinni także liczyć się kierowcy. Wysoka temperatura powoduje zmniejszenie się koncentracji, rozdrażnienie, zmęczenie. Z tego powodu często dochodzi do stłuczek i wypadków samochodowych - powiedziała rzeczniczka.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)