Trwa ładowanie...

Ostrzeżenie przed Rosją. Parasol NATO może nagle zniknąć

O ochronę jedności państw Zachodu zaapelował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Przestrzegł przed eskalacją napięcia między Europą i USA. "Nigdzie nie jest trwale zapisane, że więzi transatlantyckie będą zawsze kwitnąć" - zaznaczył Stoltenberg, a wśród wspólnych zagrożeń wskazał Rosję.

Share
Ostrzeżenie przed Rosją. Parasol NATO może nagle zniknąć
Źródło: PAP/EPA, Fot: Zurab Kurtsikidze
d1hrlb0

Szef Sojuszu zamieścił komentarz w brytyjskim dzienniku "The Guardian" na dwa dni przed swoim wystąpieniem w Londynie i na kilka tygodni przed następnym szczytem NATO, który zaplanowano na 11-12 lipca w Brukseli. Stoltenberg napisał, że kontakty Europy i Stanów Zjednoczonych są teraz bardzo napięte i zadaniem przedstawicieli wszystkich państw członkowskich NATO jest utrzymanie pełnej współpracy Zachodu.

"Od czasu, kiedy niemal 70 lat temu powołano Sojusz, mieszkańcy zarówno Europy, jak i Ameryki Północnej cieszyli się wyjątkowym w historii okresem rozwoju i bezpieczeństwa. Jednak w sferze politycznej łączące nas więzi są teraz wyjątkowo napięte" - podkreślił sekretarz generalny NATO.

Zobacz także: Czy cieszy nas wojna czy pokój?

Zaznaczył, że różnice dzielące partnerów po obu stronach Atlantyku (handel, zmiany klimatu czy kwestia programu nuklearnego Iranu), nie znikną w najbliższym czasie. Zdaniem Stoltenberga nie przesądza to jednak o "nieuniknionym załamaniu się współpracy" i mimo wszystko wciąż można zachować NATO.

Jednak - stwierdza szef Sojuszu - do tego konieczna jest "wola polityczna, wyobraźnia, ciężka praca" oraz zrozumienie korzyści ze współpracy na płaszczyźnie wojskowej.

d1hrlb0

Terroryzm, cyberataki i Rosja

"Po okresie zimnej wojny i w związku z brakiem zagrożenia ze strony Związku Radzieckiego, USA i Kanada zmniejszyły obecność w Europie, a europejskie kraje ograniczyły wydatki na obronność" - napisał Stoltenberg w "The Guardian", zaznaczając, że sytuacja na świecie teraz zmieniła się i konieczna była korekta tych postaw.

"Dwie wojny światowe i zimna wojna nauczyły nas, że razem Europa i Ameryka Północna są silniejsze, bezpieczniejsze i bardziej zamożne" - stwierdził sekretarz generalny Sojuszu. Wśród zagrożeń dla NATO wymienił terroryzm, zwiększenie arsenałów nuklearnych, cyberataki i agresywną postawę Rosji.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1hrlb0

Podziel się opinią

Share
d1hrlb0
d1hrlb0
Więcej tematów