Trwa ładowanie...

Ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami. Na południu ulewny deszcz, porywisty wiatr i grad

Biuro prognoz ostrzega przed burzami, które mogą nawiedzić Polskę. Przed południem będą występować lokalnie. W drugiej części dnia mogą przybrać znacznie groźniejszy charakter. Miejscami nawałnice mogą łamać drzewa, zrywać dachy i linię energetyczną.
Share
Gwałtowne burze mogą nawet łamać drzewa
Gwałtowne burze mogą nawet łamać drzewaŹródło: PAP, Fot: Piotr Augustyniak
d3a439x

W piątek pogodę nad Polską kształtować będzie obszar obniżonego ciśnienia znad Skandynawii i Morza Norweskiego. Z kolei z południowego zachodu będzie mu towarzyszyć strefa chłodnego frontu atmosferycznego. W pierwszej części dnia na terenie całego kraju z wyjątkiem południa pojawią się burze i przelotny opady deszczu. Będą jednak miały słaby i lokalny charakter - przewiduje dla WP biuro prognoz Cumulus.

Gdzie jest burza?

Na sile przybiorą w drugiej połowie dnia. Gwałtowniejszym burzom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, który może osiągać nawet 85 km/h. Możliwy jest też grad, który będzie miał średnicę 3 cm. Na taką pogodę najbardziej narażeni będą mieszkańcy woj. łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego.

d3a439x

Zobacz także: Dziwne porównanie Morawieckiego. Europoseł PiS by takiego nie użył

Lokalnie burze mogą przybierać charakter krótkotrwałych i niebezpiecznych nawałnic z wiatrem o prędkości 100 km/h. Podczas nich może dochodzić do lokalnych zalań i podtopień. Porywisty wiatr może łamać drzewa, zrywać dachy i linię energetyczną.

d3a439x

Chłodniej w sobotę

W sobotę pogoda się poprawi. Na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie, słonecznie i bez opadów. Zmienna aura może pojawić się na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Świętokrzyskim, Małopolsce, Śląsku i Opolszczyźnie. Tam promienie słońca będą przeplatać się z przelotnym deszczem.

Mogą występować również burze. Te, w woj. lubelskim, podkarpackim i małopolskim, mogą przybrać bardziej gwałtowny charakter. Wiatr może osiągać 75 km/h. Lokalnie może też "sypnąć" gradem. Spadnie także temperatura. W większości Polski termometry pokażą od 20 do 24 stopni. Najcieplej na Podkarpaciu - 25, najzimniej na Pomorzu i pasie wybrzeża. Tam od 17 d0 19 kresek.

d3a439x

Przyjemna, umiarkowanie ciepła temperatura w niedzielę

Niedziela podobna do soboty. Na ogół zachmurzenie małe lub jego brak. Nieco więcej chmur jedynie na południu i południowym wschodzie i tam możliwe przelotne słabe opady deszczu. Na termometrach przyjemniej, umiarkowanie ciepło. W wielu miejscach temperatura od 24 do 26 stopni.

Znów najchłodniej na północy oraz w górach, gdzie można spodziewać się temperatur w zakresie od 15 do 18 stopni. Wiatr umiarkowany, wiejący z północy i północnego zachodu. Kolejne dni nie przyniosą istotnych zmian w pogodzie. Będziemy znajdować się pod wpływem wyżu, który około wtorku pojawi się nad Polską. Przyniesie on sporo słońca i umiarkowanie ciepłą pogodę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3a439x

Podziel się opinią

Share
d3a439x
d3a439x
Więcej tematów