Iran gotowy do ataku? Biały Dom alarmuje

Wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu ostrzegł we wtorek, że Iran przygotowuje się do przeprowadzenia ataku z użyciem rakiet balistycznych przeciwko Izraelowi. Informację tę podały amerykańskie media, powołując się na źródła w administracji USA. Jeśli do tego dojdzie, Teheran spotkają "poważne konsekwencje".

Antyizraelski protest w Teheranie
Antyizraelski protest w Teheranie
Źródło zdjęć: © PAP | ABEDIN TAHERKENAREH
oprac. JUL

Cytowany przez m.in. agencję AP urzędnik powołał się na informacje amerykańskiego wywiadu i powiedział, że USA "aktywnie wspierają" izraelskie przygotowania do obrony przed irańskim atakiem.

- Irański atak z użyciem rakiet balistycznych może być przeprowadzony na równie dużą lub większą skalę, co masowy nalot na Izrael dokonany przez Iran w kwietniu - przekazał z kolei anonimowy urzędnik władz USA, cytowany przez Reutersa. Osoba ta zastrzegła, że jest to ocena bazująca na wstępnych danych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Iran porzuci sojusznika? "Jeżeli odpowiadałoby to interesom"

Rozstrzygające godziny

Amerykańscy urzędnicy i wojskowi spodziewają się, że Iran w ciągu najbliższych 12 godzin przeprowadzi atak rakietami balistycznymi na Izrael - poinformował "New York Times".

Według "NYT", celem planowanego irańskiego ataku mają być trzy bazy izraelskiego lotnictwa oraz kwatera główna wywiadu położona na północ od Tel Awiwu, która została ewakuowana we wtorek po południu. Gazeta powołuje się na trzy źródła w izraelskim aparacie bezpieczeństwa.

Uderzenie w Izrael

Iran przypuścił pierwszy bezpośredni atak z użyciem setek rakiet i dronów w kwietniu i groził kolejnym po zabiciu przez Izrael przywódcy Hamasu w Teheranie, lecz ostatecznie do niego nie doszło. Nowy atak miałby być odpowiedzią na ataki Izraela na wspierany przez Iran libański Hezbollah, w tym zabicie jego przywódcy, oraz wkroczenie izraelskich wojsk do przygranicznych rejonów Libanu.

Jak dotąd Iran ani irańskie media nie potwierdziły sygnałów o nadchodzącym ataku. Kwietniowy ostrzał Izraela okazał się w dużej mierze nieskuteczny, gdyż przytłaczająca większość pocisków została zestrzelona przez siły Izraela, USA, Francji i Wielkiej Brytanii.

Eskalacja na Bliskim Wschodzie

Jeszcze przed obecną eskalacją USA wysłały na Bliski Wschód dodatkowe myśliwce, a w Zatoce Omańskiej i na Morzu Śródziemnym stacjonuje grupa lotniskowcowa USS Abraham Lincoln i inne okręty. Dodatkowo w niedzielę Pentagon oznajmił, że postawił dodatkowe siły w stan podwyższonej gotowości do rozmieszczenia w regionie.

Rzecznik izraelskich sił zbrojnych kadm. Daniel Hagari przekazał, że USA uprzedziły Izrael, że Iran zamierza wystrzelić pociski na państwo żydowskie. Jak dodał, wojsko na razie nie wykryło żadnego zagrożenia powietrznego ze strony Iranu. Zalecił stosowanie się ludności do zaleceń obrony cywilnej. We wtorek na terenie środkowego Izraela, w tym Tel Awiwu i Jerozolimy, podwyższono poziom alarmu i wprowadzono związane z tym ograniczenia.

Milion mieszkańców Libanu ucieka przed bombardowaniami na północ kraju. Fundacja PCPM niesie pomoc - zapewnia jedzenie, wodę, materace i koce. Pilnie potrzebuje wsparcia, liczba uciekających rodzin cały czas rośnie: pcpm.org.pl/liban 

Źródło artykułu:PAP
wojna w izraeluizrael iranatak rakietowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (57)